Zencefil

e-Posta Yazdır PDF

Sarımtırak bir renge sahip olan zencefil tropikal iklim alanlarında yetişir. Kökleri yumru şeklindedir ve toprağın10-15 belki 20 cm kadar altındadır. Türkiye gibi 4 mevsimi yaşayan değilde tropikal alanları bulunduran Hindistan, Çin gibi ülkelerde yetiştirilir ve tarihin çoğu döneminde kullanıldığı araştırma kurumlarınca belgelenmiştir.


Zencefilin bitkisel şifa olarak kullanımının olduğu birçok ülkede sıkça üretiliyor ve tüketimi yapılıyor. Birçok derde deva olarak bilinen zencefilin Hindistan dolaylarında eklem rahatsızlıkları, özellikle çocuklarda görülen şiddetli karın ağrısı ve ölümle sonuçlanabilecek durumlarda kullanılır. Farklı ülkelerin kültürleri, yaşayış biçimleri, atalarının tecrübeleri ülkeden ülkeye farklı kullanım amaçlarının oluşmasına yol açmıştır. Ancak dünya üzerinde bilinen ve zencefilin tanınmasında etkili olan zencefilin faydaları ise soğuk algınlığına iyi gelmesi, hazımsızlıkları gidermesi, ishali önlemesi, mide bulantısını geçirmesinde kullanılmasıdır.


Peki zencefili bu kadar önemli kılan ne ? İçeriği zencefili bulunmaz bir nimet kılıyor. Ve yaradana sonsuz şüküre bir vesile oluyor. İçeriğini insanoğlu ne kadar bilebilir ki ? Ancak araştırmalara göre uçucu yağların olması ve fenol bileşikleri bu şifalı bitkiyi önemli kılıyor.


Zencefil bitkisi günümüzde baharat çeşidi olarak raflardaki yerini alabiliyor. Zencefil otundan elde edilen maddeler ile ekmek, pasta ve bazı likörler yapılıyor. Bunları yapmak için sonbahar beklenir. Yaprak döküp sararan zencefilin dış kabuğu soyulur ve 24 saat kadar soğuk suda bekletilir ve güneş yardımı ile kurutulur. Ve toz halini alan zencefil çeşitli ürünlerin eldesinde kullanılır.


Zencefilin faydaları saymakla bitmez ancak biz birkaçını buraya yazalım.


Mide ve bağırsakta meydana gelen gaz spazmları, şiddetli ağrıları geçirir.

Midede meydana gelen hazımsızlığı giderir.

Metabolizmayı hızlandırır.

Boğaz şişkinliklerini indirir.

İshali kesmeye yardımcı olur.

İştah açar.

Kalbin daha düzenli ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

Etkili solunum almanıza ve rahat uyumanıza yardımcı olur.Zencefil


Bu saydıklarımızızın yanı sıra bulantıyı gideren zancefil son yıllarda kanser tedavisi için bir umut olmuştur. Ancak bu yararları bazı durumlarda zarara dönüşebilir. Eğer iki yaşından küçük çocuklara zencefil verirseniz yada yetişkinlerde aşırı dozda zencefil kullanırsanız bu kötü sonuçlar doğurabilir.