Hacı Şaban Efendiyi Andık

e-Posta Yazdır PDF

Burhan dergimizin düzenlediği anma gecesine yoğun bir katılım oldu. Sunuculuğunu yazarlarımızdan Yusuf Elibol beyefendinin yaptığı geceye Hafız Semih Durmuş’un okuduğu Kur’an’ı Kerim tilavetiyle başlandı. Daha sonra Hacı Şaban Efendi Hazretlerinin hayatıyla ilgili bir slâyt sunuldu. 

Hacı Şaban Efendi Hazretlerinin hayatı, sözleri, resimleri ve türbesinin resimleri bulunan sunum büyük bir beğeni ile izlendi. Bu sunumdan sonra Konuşmacılardan dergimiz yazarı Kamil Abdullahoğlu hocamız “Kur’an ve sünnette veli- velayet kavramı ve Hacı Şaban Efendi” konulu konuşmasını yaptı. 

Eski milletvekili Avkt. Bahaddin Elçi “Sözleşme ve mümin” konulu kısa, veciz bir konuşmasını kime nasıl itaat sorularının cevabıyla sonlandırdı. Gecenin son konuşmacısı olan Avkt. ve eski milletvekili M.Orhan Akkoyunlu ise Hacı Şaban Efendi Hazretleriyle birlikte geçirdiği elli yıla yakın ömründen hatıralar sundu. İlme bakışı, sünnete bağlılığı, Allah’tan başka kimseden korkmaması vs. üzerinde durdu. Hacı Şaban efendinin yardım etme, infak etme anlayışından örnekler vererek O’nun kerametlerinden de bazılarını anlattı. Doğrusu ifadelerinde ki “O canlı sünnetti” sözü gecenin özeti mahiyetindeydi. Bu konuşmadan sonra ilahi grubu ve İsmail Beyhan beyin ilahilerine geçildi. Manevi atmosferi yoğun olan gece seslendirilen ilahilerin etkisiyle gözyaşlarıyla sulandı. 

Okunan hatm-i şeriflerin duasını ise katılımcıların “âmin”leriyle birlikte Kamil Abdullahoğlu hocamız yaptı. Gönüllerde manevi bir tat bırakan gece, gelecek yıllarda daha geniş, daha organizeli olması temennileriyle son buldu.