Editör Mayıs 2012

e-Posta Yazdır PDF
Evlerimiz sığınağımızdır. Evlerimiz kendi kişiliğimizi yansıtır. Evlerimiz, dışarıda daraldığımızda gelip nefes alıp verdiğimiz rahata erdiğimiz yerlerdir. Huzurun, sükûnetin, saygı ve sevginin yudumlandığı yerlerdir evlerimiz.

Evlerimiz kıble yönlüdür. İnşa edilirlerken penceresinden kapısına kıbleye yönelik yapıldıkları gibi inşa edildikten sonra da içindeki hayat yine kıbleye yöneliktir. Namaz evleridir, zikir evleridir, Kur’an tilavetinin yerleridir evlerimiz.

Kapıları Amerikan kapı (dikkat edin Amerikan kapılar haç şeklinde yapılıyor ve bu sayede haç evlerimize giriyor) Balkonları Fransız balkon olan evler bizim kültürümüze, örfümüze ve kimliğimize asla uymuyor. Bu kültür emperyalizmine uyanık Müslümanlar olarak çok dikkat etmeliyiz.
Evlerimiz aynı zaman da birer okul olmalı. İçerisinde tefsir, hadis fıkıh, siyer gibi ders saatleri olan birer okul. Haftanın belli saatlerini irfan saatleri yapmalıyız. Ayrıca evlerimizde misafir kültürünü, ikram kültürünü ve komşuluk kültürünü devam ettirmeliyiz. Aramıza örülen beton blokları gönüllerimize örmemeliyiz. Apartman kültürü denilen “kendimden başkası yalan” aymazlığından kurtulmalıyız. Komşuluk hakkını unutmamalıyız. Komşularımızla haftalık sohbet toplantıları yapmalıyız.

Evlerimizi TV ve internete teslim etmemeliyiz. Bu iki nimetten yeterince faydalanmalı ama evlerimizi bunlara teslim etmemeliyiz. Çoluk çocuğumuzun bunlardan alacağı olumsuzlukları engellemeliyiz. Aşağıdaki ayet he hadisleri okuyarak şu soruya birlikte cevap verelim. Evlerimiz kimin kontrolünde ve evlerimiz kimin evlerine benziyor?
“Bu kandil, Allah’ın yükseltilmesine ve içlerinden adının anılmasına izin verdiği evlerdedir. Oralarda, sabah-akşam O’nun şanını yücelterek tenzih eden öyle yiğitler vardır ki, ne ticaretler, ne de alışverişler onları Allah’ı zikretmekten, namazı hakkıyla eda etmekten, zekâtı vermekten alıkoymaz. Onlar, kalplerin ve gözlerin dehşetten halden hale döneceği, altüst olacağı bir günden korkarlar. Allah, onları -yaptıklarına karşılık olarak- en güzel şekilde mükâfatlandıracak ve kendi lütfundan onlara çok fazlasıyla verecektir. Allah, dilediği kimseyi hesapsız rızıklandırır” (Nur Suresi, 24/36-38).

“Biz de Musa’ya ve kardeşine ‘Kavminiz için Mısır’da evler edinin’ diye vahyettik. Evlerinizi mescid haline getirin. Namazlarınızı dosdoğru kılın. Müjdele o müminleri.” (Yunus Suresi, 10/87)

“Evlerinizde namaz kılmayı ihmal etmeyin; bilmelisiniz ki, kişinin farz namazların dışındaki namazlarını evinde kılması daha faziletlidir” ve "Evlerinizi kabristana çevirmeyiniz. Şüphesiz şeytan, içinde Bakara sûresi okunan evden kaçar" (bk. Müslim, Salatü'l-Müsafirin, 212-213; Tirmizi, Fedail, 2)

"Bir grup, Kitâbullah'ı okuyup ondan ders almak üzere Allah'ın evlerinden birinde bir araya gelecek olsalar, mutlaka üzerlerine sekinet iner ve onları Allah'ın rahmeti bürür. Melekler de kanatlarıyla sararlar. Allah, onları, yanında bulunan yüce cemaatte anar." (Ebû Dâvud, Salât 349, 1455. H.; Tirmizî, Kırâ'at 3, 2946 H.; Müslim, Zikir 38, 2699 H; İbnu Mâce, Mukaddime 17, 225. H.)