Editör Kasım 2011

e-Posta Yazdır PDF

Mevla bizi affede bayram o bayram olur

Cürmü günahlar gide bayram o bayram olur

 

Avlarlı Efe hazretleri öyle söylüyor. Bayramlar aslı yapısından, özünden uzaklaştırılıp tatil ve eğlence yozlaşmasına çevrileli hayli zaman oldu. Turizmin canlanmasına, ekonominin hareketlenmesine etken olarak görülen bayramların aslî fonksiyonu nedir? Neden bayramlar vardır? Bayramlar niçin affedilme günleridir? Bayramlar niçin dünyevî olmanın değil de maneviyatın zirve yaptığı günlerdir? Şimdi ki bayramlarımız nasıl bayramlardır? Sorular bir hayli uzayıp gider.

 

Bayram, Kurban ve Hac... Bunlar bizim dinimizin şeairidir. Hepsinin bizim manevî sahamızda yeri ve ehemmiyeti büyüktür. Dünyevileşmenin ve kapitalizmin mülevves hayatına bunları feda etmemeliyiz. Kadim kültürümüzün değerli mirası olan bu varlıklarımızı “her şeyin pervasızca harcandığı bu dönemde” sonuna kadar korumanın gayreti içerisinde olmalıyız. Tüketimin maddeden sonra manaya dayandığı bu modern zaman aymazlığında bizi biz yapan temel değerlerimizi korumak tartışmasız görevimizdir. Bizler de işte bu anlayışla bu sayımızda Kurban, hac ve bayram kavramlarına birbirinden güzel çalışmalarla katkıda bulunuyoruz.

 

Röportajlarımız devam ediyor. Aydın Başar kardeşimizin gayretli çalışmalarıyla sahasında söz sahibi olan münevverle her ay sohbetleri dergimizden takip ediyorsunuz. Bu ayki misafirimiz Sadık Yalsızuçanlar. Tasavvuf üzerine kendisiyle yapılmış güzel bir söyleşiyi okuyacaksınız.

 

Beş yıldızlı abone kampanyası

 

Dergimiz yedinci senesine giriyor yayın hayatına başlayalı. Yedi yıldır “elhamdulillah” aksaklığa uğramadan yayınına devam ederek hizmetini sürdürdü. İnşaallah sizlerinde katkılarıyla nice yıllara ulaşacak. Çok değerli hizmetlere katkı yaptı dergimiz ve hâlâ da yapmaya devam ediyor. Bu hizmetlerden biri de hiç kuşkusuz her yıl abonelerimize verdiğimiz hediye eserler.

 

2012 yılı abone kampanyamız için çok seçenekli bir kampanya hazırladık. Büyük İslam İlmihalı, Kelime mealli Kur’an’ı Kerim, Fezail-i Amal, İmam Seyyid Ahmed erRufai Hayatı ve Eeserleri, Tarikat-ı Aliye-i Rufaiyyede dualar zikirler virdler kitaplarından istediğiniz birini abone olana hediye edeceğiz. Bu kitaplar hakikaten bir kültür hizmetidir. Bu eserlerin her biri kütüphanelerimizde olmalı. Dergimiz daha önceki senelerde bu eserlerden bazılarını okurlarına hediye etmişti. Şimdi yeni gelen aboneleri de düşünerek böyle bir uygulamaya gittik.

 

Bu seneki asıl hediyemiz Merhum Ömer Nasuhi Bilmen Hocaefendinin muhteşem eseri olan “Büyük İslam İlmihali.” Bu eser her müslümanın evinde mutlaka olmalı. Hatta başucu kitabı olmalı. Bu sayede hem bu eseri hem de dergimizi sizlerinde katkılarıyla insanımıza ulaştıralım. Abone çalışmasında siz değerli gönüldaşlarımızın katkılarını beklemekteyiz.

 

Bayramınızı tebrik ederiz.

Burhan dergisi ailesi olarak tüm okurlarımızın ve İslam âleminin Mübarek kurban bayramını tebrik eder İslam âleminin uyanışına, dirilişine vesile olmasını Cenab-ı Allah’dan niyaz ederiz.