Editör Haziran 2011

e-Posta Yazdır PDF

   “İlmihal, ilmihal, ilmihal, ilmihalinizi öğrenin, ilmihalinizi öğrenin” diye adeta feryat eden Allah dostu bizi en güzel bir yola sevk ediyormuş meğer. İlmihal denince hal ilmi. Bulunduğu hal ne ise bir insanın o hale lazım olan bütün ilimleri bilmesi üzerine farz.

   Ticaretle uğraşan bir kişiye helalinden kazanması için “ticarette neyin helal, neyin haram” olduğunu bilmesi, evlenmeye kalkışan bir kişinin evliliğin hükümlerini “nikâh, mehir, talak, iddet” vs. bilmesi, zenginliğe ulaşan bir kişinin “zekât ve ona taalluk eden konuları bilmesi gibi “bulunduğu halin ilmini” öğrenmek her Müslüman erkek ve kadına farzdır.

   Bunların yanında sahih bir ehl-i sünnet inancına sahip olabilmek için akaidi iyi bilmeliyiz. Hele günümüzde zehrin altın kâselerde sunulduğu “Yahudi ve Hıristiyanların kâfir olmadığının” Müslümanlar! tarafından savunulduğu ve Yahudi ve Hıristiyanlarında cennete gideceğine fetvalar ve deliller getirildiği, kader inancının sonradan emeviler döneminde uydurulduğu, kabir azabının olmadığı, İsa (a.s)’ın ölüp gittiği ve inmeyeceği, ehl-i sünnetten sapmış dalalet fırkalarıyla ehl-i sünnet olmanın bir farkının olmadığı… gibi ehli sünnet inancının yok edilmeye çalışıldığı zamanımızda bir Müslüman dinini nerden, kimlerden öğrendiğine dikkat etmelidir.

   Bu meyanda bizlerde üzerimize düşeni yapmaya çalışarak okurlarımızı dini eğitim ve öğretimde duyarlı olmaya çağırıyoruz. Başkalarının gündeminden sıyrılarak Kur’ân’ı  ve dini öğrenmeyi gündeme taşıyoruz.  Dolu dolu bir “islamî eğitim – öğretim” dosyamız var.  Nureddin Yıldız hocamız “Eğitimde Rabbanilik” başlığıyla, Dr. Ramazan Şahan hocamız “Hidayet ve hayat rehberimiz Kur’an” çalışmasıyla, Mehmet Talu hocamız “Tatilde çocuklara Kur’an öğretimi ve İslami eğitim”  adlı çalışmasıyla,  Fuat Türker hocamız da “Yakınlarınızı Ateşten Koruyun” diyerek katkıda bulunuyor dosyamıza.

   Röportajcımız Aydın Başar söyleşilerine devam ediyor ve Nureddin Yıldız hocamızla “Din dindardan öğrenilir” başlığıyla enfes bir sohbeti sizlerle paylaşıyor. Dr. Ebubekir Sifil hocamız “mehdi ve Mesih” konusunu işliyor. Nihat Morgül hocamız  “Allah’ın Rahmet İklimi: Üç Aylar” diyerek bizleri manevi iklimden nasiplenmeye çağırıyor.  Ahmet Haliloğlu hocamız ise ulema ve mürşitlerimizin hizmetini yazıyor. Hasan Başar kardeşimiz “İslamiyet kendi kavramları üzerinde yükselir” diyerek katkı sağlıyor. Ayrıca Emre Topoğlu, Yusuf Karagözoğlu, Çocuk sayfası ve diğer yazılarla birlikte dergimiz yine dolu dolu.

   Nureddin Yıldız

   Bu sayımızdan itibaren sohbetleriyle, kitaplarıyla ve çalışmalarıyla yakından tanıdığınız Nureddin Yıldız hocamız yazılarıyla her ay bizlerle olacak.  Kendisinin yazar kadromuza katılmış olması bizleri ziyadesiyle heyecanlandırmış ve mutlu etmiştir.  Yoğun çalışmalarına rağmen bizleri kırmayarak aramıza katıldığı için Nureddin Yıldız hocamıza çok teşekkür ediyoruz.  Allah kendilerinden razı olsun.
Daha iyi Burhan’larda buluşabilmek dileğiyle Allah’a emanet olunuz.