Editör Aralık 2010

e-Posta Yazdır PDF

   Selam ile.
   “Kimsiniz” diye size sorulsa acaba neyi önceleyerek bu soruya cevap verirsiniz? “Müslümanım, Türküm, Kürdüm vs.”  Kimliğimizde, kişiliğimizde hâkim renk hangisi? Kendimizi “kim” olarak, kimlerden olarak kabul ediyoruz.

   En yakın arkadaşınızla karşınlaştığınızda en çok hangi konular üzerinde konuşursunuz? Diliniz kimliğinizi ele veren en belirgin alamettir. İnsan dilinin altında saklıdır derler. Mesela; damarımı kesseler sarı lacivert akar diyen bir insan kendisini kim olarak tanıtır sizce?

    “Biz” kelimesini hangi aidiyetiniz için en çok kullanırsınız?  “Biz” dediğinizde kendinizi kimlerden olarak kabul ediyorsunuz? “Siz” kimlerdensiniz? “Ben Müslümanlardanım diyenden daha doğru sözlü kim olabilir” buyruğunca öncelediklerimizde Müslüman kimliğimiz acaba birinci sırada mıdır?

   Kimiz biz? Hıristiyanların dini bayramı olan Noel’i bayram olarak kutlayan Müslüman nasıl bir kimliğe sahiptir? Kabul ve retlerinde önceliği İslam olmayan bir Müslüman nasıl bir kimliğe sahiptir? Allah’ın boyasını insanların boyasına tercih etmeyen edemeyen, yaşantısını İslam’ın değerlerine göre ayarlamayan, inandığı dinin, kimliğinde ve kişiliğinde etkisi görülmeyen bir Müslüman nasıl ve neye göre müslümandır?

Şairin dediği gibi:

  •  Bir elde kadeh bir elde Kuran
     Bir helaldir işimiz bir haram
     Şu yarım yamalak dünyada
     Ne tam kâfiriz ne tam Müslüman

   Yapıp ettiklerimizle, konuştuklarımızla, kılık kıyafetimizle, yaşantımızla kime benziyoruz? “Aynı onun gibi, onlar gibiyim” dediğimizde kimler gibiyiz? Usvetün hasene olarak bize gösterilen efendimize ne kadar benziyoruz? Neyimiz ona benziyor? Ona benzemek gibi bir düşüncemiz var mı? Evlerimiz, çoluk çocuğumuz ve evlerimizde ki hayat “örnek neslin” hayatına benziyor mu? Evlerimiz ve çocuklarımız kimin evine ve kimin çocuklarına benziyor?

   Gün geçtikçe her şeyimizle değişiyoruz. Bu gidişat böyle sürerse yakın bir zamanda kendi kendimizi hiç tanıyamayacağız ve şu soruyu korkarım ki kendimize soracağız: Ben kimim?

   Dergimizin bu ayki dosya konusu “kâfirlere benzememek, inanç, yaşantı vs. de onlara muhalefet etmek”. Her biri diğerinden daha güzel dosya yazılarıyla dergimiz “Noel” çılgınlığına Müslümanların yaklaşımını sorguluyor. Noel ve Müslüman yaklaşımı, ısrarla okunması gereken ve üzerinde düşünülmesi gereken bir durum... Hekimoğlu İsmail ile yapılan söyleşinin ikinci kısmı ve diğer yazılarıyla derginiz Burhan dolu dolu…

   Yeni bir yıla yaklaşırken siz değerli abonelerimizden aboneliğinizi yenilemenizi ve yeni abonelerle derginize sahip çıkmanızı istiyoruz. Daha güzel Burhanlarda buluşabilmek dileğiyle Allah’a emanet olunuz.