Editör Şubat 2016

e-Posta Yazdır PDF

Duayı dilimizden düşürdük mü? Duanın  hayatımızda yeri ne kadar?  Ya da neyi istiyor neyi istemiyoruz? Niçin yaşıyoruz? Yaşamaktaki amacımız nedir? Bizim için olmasını çok arzuladığımız birinci öncelikli olan şeyler nelerdir? Hangi şey ve ya şeyleri kaybedersek çok üzülür, neleri kazanırsak çok seviniriz? Bizi ağlatacak derecede üzecek olan şeyler nelerdir? Neler için hıçkırıklara boğulup gözyaşı dökeriz?  Bizim için hayatı anlamlı kılan şeyler nelerdir?


Bir çocuk babasından para isterken kelimenin tam anlamıyla “ister.” İstemek işte bu samimiyette gizli: ağlaya ağlaya, kendini yerden yere vura vura. Niçin? Çünkü istiyor.


Ya Allah’tan isteyen nasıl istemeli. Bir çocuğun babasından para isterken gösterdiği samimiyetin kaçta kaçıyla istemeli Allah’tan isteyen.


Titrek eller, yanık gönüller, hıçkıra hıçkıra dökülen göz yaşlarıyla Allah’tan istemek. Adeta “sen kim, dua kim”, “sen kim, kulluk kim”, “sen kim bu huzura gelme kim” azarı yüzümüze çarpar gibi Allah’a  yönelip “Ya Rabbi! Benim gidecek başka kapım yok, seninim sana geldim” diyerek Hakkın kapısında Haktan istemek… Sanki mahşerdeymiş gibi, Sırat üzerinden ayağı kayacakmış bir haldeymiş gibi, ya da zebanilere teslim edilmiş bir mücrimin iniltileri gibi inleye inleye, ağlaya ağlaya istemek… İstemek. Evet istemeye gönül lazım, istemeye helal lokma lazım, istemeye günahlardan uzak beş âza lazım, istemeye kulluk lazım, istemeye yüz lazım. Biz neyi istiyoruz? “De ki duanız olmasa rabbim size ne diye değer versin.” Duamız var mı?


Duayı dilimizden düşürmeyelim. Değerimiz duamız kadar. İnşallah dergimizi hem sözlü hem de fiilî dualarınızda unutmazsınız.


Merhum Üstat Cemil Meriç şöyle diyor: “Her dergi bir kaledir.” Evet bu dergide takdir edersiniz ki hakikatin kaleliğini yapmaya çalışıyor. Lütfen kalenize sahip çıkın. Gelişip hayırlı hizmetlere sebep olabilmesi için her türlü desteğinizi esirgemeyiniz. Bu güne kadar gösterdiğiniz ilgi ve katkılarınızın bundan sonrada artarak devam etmesini bekliyoruz.


Daha güzel Burhan’larda buluşabilmek dileğiyle Allah’a emanet olunuz.