Senin İsmail’in Kim?

e-Posta Yazdır PDF

Soyup bedenini tüm varlığından,bembeyaz ihramı giyiyorsun. Herhangi birisin artık. Farklı değilsin hiçkimse den. Fakirle de zenginle de eşitsin görünüşte. Peki ya kalbin ne durumda? Onu da soydun mu tüm kaygılardan, tevekkülsüzlüklerden,hırslardan, boş sevgi ve muhabbetlerden. Yoksa ihramdan çıkınca giyeceğin markalı giysilerin derdin demi hala kalbin?

   Bedenini soyduğun varlıktan kalbini ve ruhunu da soymalısın.

   Arafattasın! Adem (a.s) ile Havva (a.s) ın ayrı yerlerde bir anlık günahlarına 300 sene ağladıktan sonra  buluştuğu mekandasın. Düşün! Ya sen bunca yıllık günahlarına kaç dakika ağladın? Ve sen yıllarca ne aradın?

   Müzdelife desin! Taş topluyorsun. Neden? Düşün! Filistin’li çocukları hatırla.İbrahim’i (a.s) İsmail’i (a.s) Hacer’i (a.s) hatırla. Topladın mı silahlarını. Savaşa gideceksin. Düşmanını hatırla.

   Mina dasın. Kimi taşlıyorsun? Şeyta nımı? Hani memleketin de sarmaş dolaş, kardeşçe yaşadığın. Dönünce memlekete, taşları attığın şevkle savaşacak mısın şeytani tüm istek ve arzularınla. Çıkaracak mısın Rabbinin rızasına uymayan her şeyi hayatından?
   Elbette çıkaracaksın, çıkarmalısın.
   Yürüyorsun Beytullah’a doğru. Lebbeyk diye diye.

   Tavaf yapacaksın. Ya Rab!Ben geldim.Davetine icabet ettim. Geldim. Evindeyim. Huzurundayım diyorsun. Dilin bunları söylüyor. Ya kalbin ne diyor.Kayıtsız şartsız tabi misin ALEMLERİN RABBİNE? Memlekete dününce de;

   -Sana geldim Ya Rab! Sana tabiyim. İşimde aşımda, hayatımda, evimde,barkımda sana tabiyim. Emrindeyim. Buyur Allah ım. Nasıl olmamı istiyorsan öyleyim işte. Diyebilecek misin.

   Dönüyorsun Beytullah ın etrafın da. Işığın etrafında dönen pervane sin sen.Yana yana dönmelisin. Pervanenin yandığı gibi Hak aşkı ile yanmalısın. Ne olur kapat telefonunu, açma, fotoğraf çekme unut memleketi, çoluk çocuğu, sadece rabbini düşün.Yanmayı iste ilahi aşk ve muhabetle. DÖN, YAN, AN, UYAN UYAN UYAN!

   Say yapıyorsun. Neden koşturuyorsun. Ne arıyorsun öyle. Zemzem mi? Arama, yorulma boşuna. Bak sağa, sola, her yer zemzem bidonu yada çeşmesi ile dolu. Zemzem çoktan bulundu. Ya sen neden say yapıyorsun biliyor musun? Neden Rabbin sana köle bir kadını taklit ettiriyor biliyor musun? Rabbin sana ne aratıyor düşündün mü hiç? Sen Hacer’deki bilinci, tevekkülü, sabrı arıyorsun. O ki İbrahim (a.s) bırakınca ısısız çölde. Sordu eşi İbrahim’e (a.s)

   -“Bunu yapmanı Rabbimiz mi emretti” Diye
   -“Evet” dedi ibrahim (a.s)

Bunu duyunca Hacer anne.
   -“Öyleyse O (c.c) bize yeter” Dedi

   Çöldeydi, susuz du, açtı, sahip çıkacak kimsesi, evi yoktu. Ama O biliyordu ki Rabbi vardı. Onunlaydı. Gerisi ne gam dı.

   Ya sen! Otelinin yıldızlarını az mı buldun. Açık büfe de kuş sütü eksik diye mızmızlanıyormusun hala.

   Koş, ara, Hacer’deki bilinci. Tevekkülü, aşkı, sabrı bul. Yan Hacer gibi. Peki Ya kurban? Kurban kesiyorsun. Düşün dün mü. Kimi kesiyorsun. Kime kesiyorsun. Hatırla İbrahim’i (a.s) İsmail’i (a.s) Üç kere çaldı İbrahim (a.s) evladının boynuna bıçağı. Ne çare kesmiyordu taşı kesen bıçak İsmail (a.s) ın boğazını. Eğer kesseydi bıçak,kesecekti ibrahim (a.s) evladını, can verenin uğruna, canı feda edecek kadar gözü kara idi yürekliydi.

   Ya sen evladını sabah namazına bile kaldırmayan,yazık uyusun diyen merhamet abidelerinden misin yoksa! Kestin değilmi artık. Traş ta olunca ihram dan çıkacaksın.Tam bir Hacı olacaksın. Peki ya nefsin. Kurban edebildin mi nefsinin arzularını. Memlekete döndüğün de nefsini ilah edinenlerden olamayacaksın değil mi.

   Ey Hacı kardeşim ve  hacı olmaya aday kardeşim! Sen İbrahim (a.s) gibi gerektiğinde en sevdiğinden geçmelisin, Hacer (a.s) gibi kayıtsız şartsız tevekkül etmeli teslim olmalısın, İsmail (a.s) gibi gerektiğinde Rabbe kurban olmalısın. Yapabilir misin? Sordun mu kendine? Cevabın ne peki? Hayır cevabının bir önemi yok. Önemli olan olması gerekendir her zaman. Olması gerekende yürekten bir sedayla EVET DİYEBİLMENDİR. Evet  İbrahim gibi Hacer gibi İsmail gibi olmalıyım. Olacağım inşallah demendir.

   Rabbimiz soruyor; ELESTÜ Bİ RABBİKUM.  (Ben sizin Rabbiniz, yani yaratanınızı, yöneteniniz, kanun koyanınız, terbiye edeniniz değilmiyim) Hadi hacı kardeşler, Hacı olmaya aday kardeşler, yüreği ile binlerce kez hacca gitmiş kardeşler; Hep bir ağızdan haykıralım.

   BELA:  EVET EVET EVET...