EN ÖNEMLİ YATIRIM: SALİH BİR ÇOCUK…

e-Posta Yazdır PDF

Salih bir çocuk,

Onurlu bir insan ve

Muttaki bir mü’mindir!


Salih Çocuk


Salih bir çocuk yetiştirmek cihattır. Cihat hicrettir. Bedir’de cihat etmektir, Uhud’da cihat etmektir…


Uhud ne ise çocuk yetiştirmek odur. Hendek kazmak ama içine düşmemektir.


Çocuk yetiştirmek onu okutmaktan, iş sahibi yapmaktan, evlendirmekten ibaret değildir. Tam aksine doğumundan ölümüne kadar süren bir cihattır. 

Bu cihatta karşı cephede şeytan var, nefisler var, şeytanın hizmetkârları var.


Savaş taktiktir. Bir ileri bir geri de olabilir. Bir iki kayıp nihai sonuç olmadığı gibi, bir iki kazanç da nihai zafer değildir. Taraflardan bıkan veya ihmalkâr olan kaybedecektir. Son kurşuna ve son nefese kadar yılmak yok, üşenmek yok…


Evet, düşman hem güçlü hem de çok deneyimli. İlk insandan beri savaşıyor. Destekçisi de çok. 

Biz de yalnız değiliz. Bizi cepheye süren Allah’ımız var. Bize destek için gönderdiği melekler var. Yalnız değiliz. Bıkmak yok usanmak yok. Körü körüne şaşmak da yok

Bizden önceki mücahidlerin tecrübelerini kullanmak zorundayız. Ne ilk yenilgide yılmak var ne de erken bir zafer için acele sevinmek!


Bedir’i kazansan Uhud var; Uhud’dan tırmansan Hendek var; Fethedilecek Mekke var…


İmtihandır bu. Cephenin önü de ardı da imtihandır. Küçük bir dalgınlık hezimet olur.


Zafere kadar devam!


“Ey mutmain nefis, Rabbine dön!” çağrısına kadar ne yılmak var ne de çekilmek…


Salih Bir Çocuk İçin


Nasibine düşene razı ol. En güzel çocuk, en ideal çocuk senin çocuğundur. Hiçbir çocuk diğeri ile ölçülmez. Senin cephen odur. Kendi cephendeki şartları başka cephelerle sakın ölçme. İlk tuzağa düşmüş olursun. Senin çocuğunun başka bir çocuğa göre şu veya bu yeteneği eksik görülebilir. Mühim olan sonuçtur. Ne kölelik “Bilal” olmaya engeldir ne de Kureyş’ten olmak “cehennem kütüğü” olmaktan kurtarır. İmtihanına bak, başkalarının çocuklarına değil…


Salih bir çocuk için:


Yarışa zamanında katıl. Şeytan birkaç tur attıktan sonra yarışa katılırsan, kazanılması zor bir yarışa girmiş olursun.


Eş seçerken, salih bir çocuğu düşünerek eş seç. Anne seçmek, yarışa zamanında başlamaktır. Geç kaldıysan yine de yılma. Yalnız değilsin. Açığını kapatmak için meleklerin yardımını iste. Sabah akşam duaya sarıl. Yaşlı gözlerle iste isteyeceğini… Öyle bir Rabbimiz var ki O, istemeyene darılıyor! Bir cümlelik dua ile yılların açığını kapatabilirsin.

Salih bir çocuk için:


“Sen nesin ki ne istiyorsun?” dedirtme. Güzel örnek olmak kadar önemli bir gayret olamaz. Niyetin ve gayretin büyük olsun. İsteklerinle işlerin arasında farklılık göstererek şeytanı güldürme. Çocuğunun beyninde kurmak istediğin düzeni önce evinde kur. Odaları şekillendirmek, beyinleri şekillendirmekten kolaydır. Önce kolayını hallet.


Yemeğe besmele ile başlamayı, sünnete uygun yaşamayı, ahlâk kurallarına riayeti evde gören çocuk, gideceği yolu görmüş çocuktur.


Salih bir çocuk için:


Helal yemenin içmenin önemini küçümseme. Çocuğun ana rahmine düştüğü ve orada bulunduğu andan itibaren helalle gıdalanması şarttır. Bir dilim haram, anne ve babanın işini zorlaştıran koca bir kaya olabilir. “Helal yemek yedirmek zor” deme. Zordur, ancak imkânsız değil. Çocuklarının rızkı için çalışıp terlemeni ibadet kabul ediyor Allah. Çocuk yetiştirmek ibadettir. İbadet helalle yapılır.


Salih bir çocuk için:


Öğretmekle eğitmenin aynı şeyler olmadığını bilmen gerekir. Bilgi kimi zaman taşınan bir yük olabilir. Mesela, Kur’an ezberi -velev tamamı olsun- bir eğitim yerine geçmeyebilir. Tıpkı, sürücü belgesine sahip olmakla araç tecrübesine sahip olmanın aynı olmadığı gibi… Namaz da böyledir. Namazın nasıl kılınacağını öğretmek kolay ve kısadır. Asıl zorluk namazı sevdirmek ve kıldırtmaktadır.


Salih bir çocuk için:


Sakın çocukları erkek-kız diye ayırmayın. Hangisinin daha hayırlı olacağını biz bilemeyiz.


Salih bir çocuk için:


Çocuğa yaşına uygun tavırlar göstermen gerekir. Yaşayacağı çağın gereklerini yaşına uygun bir üslupla vermemen halinde, değerli konuları heba etmiş olabilirsin.


Salih bir çocuk için:


Bulûğ çağı ile ilgilen. Şeytan onu yönlendirmeden sen yönlendir. Bir baba-anne olarak, arkadaşlarından, yayın organlarından öğreneceği boşluklar bırakma. Evlenmesi için askerlik, iş, daire gibi basit engellere takılıp kalma. Rızık endişesi taşımaman gerekir. Haramla yüzleşmeden helale ulaşmak hedefin olmalıdır.


Evliliğini de senin zevklerin ve ölçülerine göre yapma. Sen evleniyorsun gibi onu evlendirme. Beğensin ve evlensin. Geleneklerde tıkanma. Allah’ın helalleri-haramları ile çizilmiş dairede dön.


Evlendikten sonra da müdahaleci olmak yerine irşat edici ol.

Salih bir çocuk için:


En büyük silahın sabırdır.


Bir göz bir kulak kullan. Peygamber aleyhisselâm “Kızma!” diyor.


Kızdıkça yıpranan sen olursun. 

Senin sinirli halin şeytana güç katar.

Suç dosyası biriktirme

Affı yeğle.


Salih bir çocuk için:


Hafız olacak veya şu okulu bitirecek diye diretme. Kur’an’ı sevmek ve onunla amel etmek, kuru bir ezberden önemlidir.


Zaruri bilgileri öğrensin.

Helali haramı bilsin.

Gerisini bir ehli ile istişare ederek yönlendir.


Salih bir çocuk için:


Tesettürü en önemli görev olarak bil. Tesettür giyinmek değil, örtünmektir. Bilhassa giyim kuşam konusunda çocuklar, yaşadıkları çevrenin, oturup kalktıkları yakınlarının etkisinde kalırlar. Tesettürü bir sorun olarak yaşamak istemiyorsan, hem küçük yaşlardan itibaren giyilen şeylere dikkat edeceksin hem de gözleri kötü örnekten koruyacaksın.


Salih bir çocuk için:


Dünyadaki bütün sorunlar, insan kadar eskidir, köklüdür. Bugün kararı verilip çözülecek bir sorunla karşı karşıya olmadığını, sorunları çözecek bir sihirli değneğe kimsenin sahip olmadığını bil. Sabret. Peygamberler ve Allah’ın salih kulları neler çektiler. Kayaları erittiler de çocuklarını ikna edemediler.


Bunun adı imtihandır. İmtihan da sabırdır.


Salih bir çocuk için:


Çocuğumuz nimet azmanı olmasın. Her istediğine ulaşan, iştahı çekenden başkasını yemeyen, giyeceğini, berberini beğenen çocuk, zorlukların önünde duman olup gitmeye mahkûm olabilir.


Tiryakilik bir hastalıktır. Fani dünyada tiryakisi olunacak bir şey yoktur.


Salih bir çocuk için:


Elektronik iblise dikkat!


Salih bir çocuk için:


Evliliği ve bir insanın yaratılmasını, o insanın ebedi bir cennette veya cehennemde kalmasını düşün. Allah seni hangi büyük mucizelere vesile kılıyor düşün. Bir insan yetiştirmek veya helak etmek ne demektir onu düşün. Aslında her şeyin sahibinin Allah olduğunu, sadece bir emanetçi olduğunu düşün. Emanetin hesabının muhakkak sorulacağını düşün. Dünyanın üç günlük, ahiretin ebedi olduğunu düşün.


Öğreteceğin bir abdestle o çocuğun ömrünün sonuna kadar Rabbine ibadet edeceğini düşün. Milyonlarca insanın hep bir anne ve babanın birer ikişer çocukları olduğunu, bir iki çocuğu ihmal etmenin aslında bütün bir insanlığı ihmal etmek olduğunu düşün.


Bu düşünceler seni Bedir’e, Uhud’a götürsün, Hendekler’de dolaştırsın.


Allah’ın senden nasıl bir cihad istediğini anlamaya çalış. Sonunda o çocuğun sayesinde girdiğin cihadın akabinde, mini bir Ebu Bekir ol. Ömer ol. Mücahid ol. Maazallah çocuğunu kaybetsen de -gayretin ve samimiyetin, gözyaşların sayesinde- Rabbini ve O’nun cennetini kazan.


Cihad bu, şehit olmak da var gazi olmak da. Ganimet almak da var mızrak yemek de.


Ashap, Peygamber aleyhisselamla beraber girdikleri gazveleri sayarlardı. Bedir’e, Uhud’a, Ahzab’a katıldı derlerdi. Gazve sayısına göre övünürlerdi. Şimdinin cihadında, üç çocuk-beş çocuk yetiştirdi, sözü o anlama yakın bir his uyandırıyor.


Bil ki O, kullarının hiçbir amelini zayi etmez. Senin nasıl kıvrandığını, sadece O’nu ve rızasını istediğin halde beceremediğini, Nûh gibi kıvrandığını ama oğlunu gemiye alamadığını görsün. Karanlık gecelerde mırıldandığın seccadeni görsün. “Karıncalanmış ellerini” görsün.


O görsün yeter. O gördüğünü unutmaz, tasalanma. Zaten çocuk da O’nun için lazımdı sana…