Küçük Bir Niyet

e-Posta Yazdır PDF

Çoğumuz görevlerimizden yaşantımızdan sıkılınca dalarız ya hani hayallere “eğer böyle olmasaydı şöyle yaşamak isterdim..”diye.Evet bunu çok kere yapmışızdır.Kendi yaşantımızın daha farklı olmasını çok kez hem kalple hem de dille istemişizdir.Dört odalı bir ev değilde şöyle 8 odalı ,dubleks,bahçesi deniz manzaralı olan ,içinde çok büyük bir salonu olan,hizmetlilerin etrafımızda döndüğü bir ev ….. Kim istemez ki? 

Belkide çoğunuz böyle bir eve sahipsiniz. Lakin bu seferde isteğiniz dahada farklı. İnsanız elbette ki hep kendi yaşantımızdan daha farklı yaşantılar hayal eder isteriz. Bazen büyükler derler ya “Her kadın kendi evinin sultanıdır, hanımıdır, kraliçesidir” ne kadarda haklı ve yerinde söylenmiş bir laftır. Her ne kadar evimizde uşaklarımız, hizmetçilerimiz çalışmasada biz kendi evimizin hanımıyız. Eşimizin gönlünün sultanıyız. İsterse evimizin sadece iki odası olsun ya da bir odası olsun ne farkederki o evin hanımı biziz. Yemekmiş, bulaşıkmış, çamaşırmış, ütüymüş neden zor gelsin ki yapmak. Eşimiz için evimiz için yapmak neden zor olsun ki… Hemde bizi Yaratanımıza Allah’a yakınlaştıracakken.. “aman canım alt tarafı bir bulaşık insanı nasıl Allah’a yakınlaştırır” diyorsanız bakınız şöyle ki: Varsayalım akşama çok misafiriniz gelecek biran önce hazırlık yapmalısınız. Bunu alelacele mi yapmayı tercih edersiniz yoksa Allah’a yakınlık kurarak mı? Cevabınız “elbette ki Allah’a daha yakın olarak”ise: Yemek yapmaya başlamadan önce niyet edin mesela: “Allah’ım niyet ettim ilk önce senin engin rızan için bu yemeği yapmaya. Yiyen her kişinin sıhhat bulması için, evlerinde ki huzurun, rızkın, mutluluğun artması için, kalplerine iman vermesi için, seni anmaları için, yiyenlerin maddi ve manevi hastalıklarını gidermesi için bu yemeği yapmaya” gibi… Üstelik öyle zamanımızı da almaz bu kısacık Allah’a bulunduğumuz nida. Bu şekilde hazırlayacağınız her yemek hem yiyenler için gerçek manada afiyet olur Hemde sizi âlemleri yaratan Allah’a daha da yakınlaştırır. 

Kul yaptığı her işini Rabbisini anarak yaparsa elbette ki ecri ve muhabbeti dahada artar. Bu sadece yemek için değil. Aklınıza gelen her şey için geçerli. Hatta uyumak için bile geçerli. Mesela yatağınıza yatmak için uzandınız. Bir normal bir şekilde uyumak var birde vücudunuzdaki tüm hücrelerin sabaha kadar hakkı zikretmesi var. Mesela yatağınıza girdiğinizde uyumadan önce “niyet ettim Ya Rabbi ilk önce senin rızan için uyuyup, yapacağım ibadetlerim için vücudumu dinlendirmeye, uyurken bile seninle olmaya, seni anmaya. Allah’ım sen uyuduğumda dahi vücudumu biran olsun seni anmaktan alıkoyma.”Dediğinizde elbette ki uykunuz daha hayırlı olur. Kulun bir kere “Allah’ım” diye seslenişinde Allah’ın yüz kere “buyur kulum”diye seslenişi gizlidir. Âlemleri ve tüm insanları yaratan Allah biz kullarına “buyur kulum”diyor. Müminleri seven Veli Allah, müminlerle dost olan Vedud Allah bizimde bu niyetimize bu nidamıza elbette ki “buyur kulum”diyecektir inşallah. 

Böyle her an Allah’la konuşma içindeyken kim şikâyet ederki kadınlık görevlerinden. Kim usanır, kim bezginlik duyar ki… Evet, kadınların ev işleri zordur ancak alacakları mükâfat yanında bu yorgunluk hiç kalır. Bakınız gönüller sultanı âlemler rahmeti Efendimiz bir hadisinde şöyle buyuruyor: “kadınların kendi evlerindeki yaptıkları bir iş, mücahitlerin yaptığı cihat sevabını kazandırır” .Ayrıca kadının evinde yaptığı her iş sadaka hükmündedir. Ne büyük bir lütuf öyle değil mi? Görevimizi yerine getirirken bile cömertlilerin en cömertlisi olan yüce Allah bunu sadaka hükmünde sayıyor. Evet, isterseniz yine bunaldığınızda farklı hayaller kurabilirsiniz. Yada daha farklı isteklerde bulunabilirsiniz. Lakin gelin bu gün daha farklı bir şey yapın. Evinizin boyutu ne olursa olsun evinizin hanımı siz olun ve yapacağınız her işe içinizden gelen güzel niyetlerle başlayın. 

Yapacağınız her işi Allah’ın kadınlara verdiği ecri düşünerek yapın. Ozaman hiçbir görevinizden yorgunluk duymaz aksine huzur duyarsınız...