Burhan Çocuk Haziran 2012

e-Posta Yazdır PDF


Hey! Çocuklar Karneniz Nasıl?


Arkadaşlar, bu ayın ilk haftası itibariyle karnelerinizi alarak yaz tatiline girmiş olacaksınız. Tabii aşağıda belirtmiş olduğumuz gibi “Tembeller anayasası” na uyanlar üzülürken, “Çalışkanlar anayasası” na uyanlar ise çalıştıkları ve vermiş oldukları emeğin karşılığını almanın mutluluğunu yaşayacaklar. Şunu unutmamalı ki herkes için ancak çalıştığının karşılığı vardır. Başarının yolu çalışmaktan geçer.


Alınan karneler sizin kişiliğinizi değil, derslere çalışıp çalışmadığınızı, ihmallerinizi veya gayretlerinizi, o dersleri anlayıp anlamadığınızı gösterir. Kısaca her başarısızlıkta mutlaka bir ihmal vardır. O ihmalleri tespit ederek tekrarlamazsanız başarıyı yakalarsınız.


Arkadaşlar bizler için her davranışımızı değerlendiren iki karne tutulmaktadır. Birisi zaman sınırı olmayan gece ve gündüz, yürürken ve otururken her durumda sözlerimizi, davranışlarımızı takip eden kirâmen kâtibin meleklerinin tutmuş olduğu karnedir ki bu karne ahirette elimize verilecektir. İkincisi ise okullarda olan, sınırlı zamanlarda öğrendiklerimizle gösterdiğimiz performansı gösteren karnelerdir. Bu iki karne de birbirini tamamlayan bir bütünün ayrılmaz parçaları gibidir. Her ikisinde de başarılı olmak için azami gayret gösterilmelidir. Biri dünyadaki hayatımızı kolaylaştırırken, diğeri ebedi hayatımızın saadet ve mutluluğunu kazandırmaktadır.


Okullarda göstermiş olduğunuz başarı ve performansınız belirli zamanlarda not olarak sizlere bildirilmektedir, zayıf ve eksik olan konulara yönelik tedbir alma imkânı sunulmaktadır. Fakat Kiramen Katibin meleklerinin tutmuş olduğu karneler ahirette verileceği için o karnedeki eksikliklerinizi şu anda görme imkanı yoktur. Ancak herkes o karnede ne olduğunu çok iyi bilmektedir. Bir günün 24 saatinden ne kadarını sonsuz olan ahiret hayatını kazanmak için harcamışsanız o karnede yazılmaktadır. Herkes karnesine gelecek notu bilir.


İşte tatil geldi, fırsat doğdu. Tatilde dini bilgilerde eksiğiniz varsa yaz Kur’an kurslarına giderek hemen eksiklerinizi tamamlayın. İbadetlerde eksikliğiniz varsa bu tatilde bir daha bırakmamak üzere iyi bir başlangıç yapın. Okulların tatil olmasıyla manevi ilimlere daha fazla zaman ayırma imkânınız var, bu imkânı iyi değerlendirin. Bu tatilde birinci karne notlarını çok çok yükseltmeye gayret etmeniz temennisiyle…Gemi PusulasıTemel bir gün gemide gidiyormuş. Hava çok rüzgârlı ve soğukmuş. Adamlarına: “ Pusulayı bana getirin” demiş.


Adamlar aramış, bulamamışlar. Temel'e “Pusula yok neyi getirelim?” diye sormuşlar.


Temel: “O zaman kelime-i şahadet getirin” demiş.TEMBELLERİN ANAYASASIMadde 1: İnsanlar yorgun doğar dinlenmek için yaşar.

Madde 2: Çalışmak yorar.

Madde 3: Gündüz dinlen ki gece rahat edesin.

Madde 4: Yatağını kendini sevdiğin gibi sev, 

                   içinden çıkamayacağın gibi yap.

Madde 5: Yarın yapabileceğin işi bugün yapma.

Madde 6: Bugünün işini yarına bırakma, erteleyebileceğin kadar ertele.

Madde 7: Dinlenen birini görünce otur ona yardım et.

Madde 8: Oturmak mümkünse ayakta durma, yatmak mümkünse oturma.

Madde 9: Tembellikten kimse ölmemiş.

Madde 10: Çalışma isteği duyunca bir yere otur ve bu isteğin geçmesini bekle.


Not: Arkadaşlar siz de bu duyguları yaşıyorsanız tembellik hastalığına yakalanmışsınız demektir. Bir an önce tedavi görmeniz gerekmektedir. Bu hastalığın tedavisi yukarıdaki maddelerin tam zıddı olan “Çalışkanlar Anayasası”nı oluşturarak uygulamaktır. Haydi!  Hemen anayasanızı oluşturmaya başlayın.1- Namazda tekbirden sonra okunan ilk dua

2- Namazda oturma haline verilen ad

3- Allah'ın kesin emir ve isteklerine verilen ad

4- Bir günde toplam kaç rekât namaz kılınır?

5- İslam da ilk öğretmen

6- Namazda her rekâtta okunan sure

7- Allah'a kulluk etmek maksadıyla ayaklar, dizler ve ellerle beraber alnın yere konması