Burhan Çocuk Nisan 2012

e-Posta Yazdır PDF

Çocuk Dostu Peygamberim


Sevgili arkadaşlar, biz çocukları çok seven, çocuklara karşı çok şefkatli ve merhametli olan, karşılaştığı çocuklara selam verip onların hatrını soran, onlarla şakalaşan hatta namaz kılarken çocuklar omzuna bindiğinde secdesini uzatan, secdeden kalkarken düşmesin diye yavaş hareket edip bir eliyle de çocukları tutan, iyi kalpli, örnek bir insanın güzel davranışlarından size bahsetmek istiyorum.


Kendisi çocukları sevdiği kadar, başkalarının da sevmesini tavsiye edip, biz çocukların önem ve değerini cennete benzeterek anlatan peygamberimiz '' Çocuk, cennet nimetlerinden biridir.'' ''Çocuk kokusu, cennet kokularındandır.'' buyurarak cennet kokusu almak isteyenlerin çocukları koklamasını öğütleyen, cennet nimetlerine dokunmak isteyenlerin çocuklara dokunarak okşayıp onları sevmelerini öneren örnek insan kimdir, diye sorsam aklınıza kim gelir acaba? 


       Doğru hatırladınız tabiî ki Peygamber Efendimiz (s.a.s.) gelir. Çünkü onun kadar çocukları seven birisini görmek mümkün değildir. Çocukları ne kadar çok sevdiğini, çocukluğu peygamberimizin yanında geçmiş olan Enes (r.a) öğreniyoruz, diyor ki: "On sene Hz. Peygambere hizmet ettim. Bana bir defa olsun üf demedi. İnsanların en güzel huylusuydu.'' O’na kızmak yerine onunla şakalaşırmış bir defasında Efendimiz kendisine: "Ey iki kulaklı adam" diye takılmıştı. Çocuklara hiçbir zaman kızmayan, onları üzmeyen yüce insan.  


Sevgili arkadaşlar, bizleri bu kadar çok seven ve bizim de biricik sevgilimiz örneğimiz ve önderimiz Peygamber Efendimiz’in (s.a.s.) biz çocuklardan beklediği güzel davranışlar vardır. Öncelikle iyi bir eğitim alarak dini ve diğer ilimlerde kendimizi yetiştirmemizi istemiştir. “Beşikten mezara kadar ilim talep edin.” diye bize tavsiyede bulunmuştur. Güzel ahlaklı olmayı bizden istemiş, yalan söylememeyi, büyüklere saygı göstermeyi, küçüklere sevgi göstermeyi istemiştir. 


Biz de peygamberimize sevgimizi göstermek için onun bizden istediği davranışları yapmamız gerekir. Onun istemediği davranışları yaparak onu üzmemek gerekir. Bu güzel davranışları yaparken aslında dünyamız huzurlu olacaktır. Herkesin sevgi gösterdiği bir yer, huzurla dolar. Ne mutlu peygamberini örnek alan, O'nu önder bilip ve sünnetine uygun hayat yaşamayı düstur edinen Müslüman çocuklara!...


Sır tutmak

Yavuz Sultan Selim, birçok Osmanlı padişahı gibi sefere çıkacağı yerleri gizli tutarmış. Bir sefer hazırlığında, vezirlerinden biri ısrarla seferin yapılacağı ülkeyi sorunca, Yavuz ona: "Sen sır saklamayı bilir misin?" diye sormuş. Vezir : "Evet hünkârım, bilirim" dediğinde, 

Yavuz cevabı yapıştırmış: "Ben de bilirim"