Burhan Çocuk Ağustos 2011

e-Posta Yazdır PDF

HOŞGELDİN AYLARIN EFENDİSİ


Sevgili arkadaşlar, ayların en hayırlısına ulaşmanın sevinci içerisindeyiz. Bu ay o kadar mübarek ki Peygamber efendimiz (s.a.v) üç aylara eriştiğinde ramazana ulaşmak için şu duayı yapardı: “Allah’ım recep ve şaban aylarını hakkımızda hayırlı kıl ve bizi ramazana eriştir.” Bu ay rahmet, mağfiret ve cehennemden kurtuluş ayıdır. Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim bu ayda inmeye başlamış, bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi bu ayın içerisindedir. Daha sayılamayacak kadar maddi manevi nimetler bu ayda saklıdır.Ramazan ayı, gün ve saatleri Allah (c.c) tarafından programlanmış, planlanmış bir aydır. Bu ayda Müslümanlar gönüllü olarak bu rahmet programına tabi olurlar. Rabbimiz her vakte farklı nimetler gizlemiştir. Sahur vaktine bereketi gizlemiş. Peygamber efendimiz (s.a.v), şöyle buyurmuştur: "Sahurda bereket vardır.Bir yudum su içmek dahi olsa sakın onu terk etmeyin. Zira Allah (c.c) ve melekler, sahura kalkanlar için dua ederler." İftar zamanı, duanın kabul olduğu mübarek bir vakittir. Müslümanların duyduğu sevinç, ahirette kavuşacakları cennet nimetlerinin ve yaşayacakları sonsuz sevincin bir habercisidir.Peygamber efendimiz (s.a.v) oruçlunun iki sevinci vardır: “ Biri iftar ettiği vakit, diğeri de Allah’a kavuştuğu zamandır.”   buyurarak iftarın önemini ortaya koymaktadır.  Bu kadar nimetleri içinde barındıran ramazan ayı bir aç kalış değil, bu rahmani ikramlara ulaşabilmektir. Sevgili arkadaşlar, bu ayın rahmetinden istifade edebilmek için iyi bir plan yapmalıyız. Kur’an’ın indiği bu ayda çokça kur’an okumalı, namazlarımızı aksatmadan mümkünse cemaatle kılmalı, oruç ve teravih namazıyla günün bütün saatlerini kontrol altına almalıyız. Ramazan ayını gereği gibi değerlendirebilme temennisiyle…  Orucun Faydaları


a) Oruç, Ahlâkı Güzelleştirir: Oruç, daima Allah'ı hatırlatır, sorumluluk duygusunu geliştirir. Kalbini kötü duygu ve düşüncelerden temizler, başkalarına fenalık yapmaktan korur.


b) Oruç, Merhamet ve Yardım Duygularını Geliştirir: Oruç tutan kimse açlığın ne olduğunu anlar ve yoksulların sıkıntılarını yüreğinde daha iyi hisseder, onlara karşı şefkat ve merhamet duyguları uyanır. 


c) Oruç Tutmak İnsanı Sağlıklı Yapar: Bu konuda Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: "Oruç tutunuz, sıhhat bulursunuz." Senenin on bir ayında yorulan sindirim organları oruç sayesinde dinlenir. Bilim adamları, orucun sağlık yönünden vücudumuza birçok faydaları olduğunu belirtmişlerdir.


d) Oruç, İnsana Sabırlı Olmayı Öğretir: Oruç tutmakla, belirli bir zaman yeme, içme arzusuna karşı koyan kişi, hayatta karşısına çıkabilecek güçlüklere kolaylıkla sabreder, acılara ve sıkıntılara dayanır, iradesi güç kazanır.Tarih sınavı


Çocuk tarih sınavı olmuş. Eve gelince Babası sormuş: 


" Oğlum tarih sınavın nasıl geçti. " 


Çocuk: " Eh işte, iyi geçti denemez. 


Çünkü öğretmen hep ben doğmadan önce ki olayları sormuş."