Burhan Çocuk - Eylül 2008

e-Posta Yazdır PDF

DUA

Allah'ım! Bu günde bana huşu ehlinin itaatini nasip eyle; mütevazı insanlar gibi dönüş yapıp tövbe etmemle göğsümü genişlet; emanınla, ey korkanların emanı ve güveni!

 

ORUÇ

            Ramazan ayında oruç tutmak İslam'ın beş şartından biridir. Oruç, tan yerinin ağarmasından itibaren güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve cinsel arzulardan uzak durmaktır.

            Peygamberimiz (s.a.v) oruç tutanlar için şu müjdeyi veriyor: "Kim inanarak ve mükafatını Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır."1

            Oruç, ancak Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak için tutulur. Oruç, iyi bir irade terbiyesidir: İnsanlara iyi huylar ve ahlak güzelliği sağlar, insanı olgunlaştırır. Oruç, aynı zamanda müslümanı günah işlemekten ve cehennem ateşinden koruyan bir kalkandır. Acıma duygusunu geliştirir, sağlığımızın korunmasına yardımcıdır, nimetlerin değerini bildirir, olaylar karşısında sabırlı olmayı öğretir.

            Bu ayda Allah (c.c) gerçek mü’minleri affeder ve onları cehennemden kurtarır.

1-    El-Buhari, Savm:7

 

Orucun Âdâbı

1.    Sahura kalkmak
2.    Sahuru geç yemek, iftarı ise acele yapmak.
3.    Orucu İftar duâsıyla açmak.
4.    İftarı hurma gibi tatlı bir yiyecekle, yoksa su ile açmak.
5.    Dilini yalandan, gıybetten ve çirkin sözlerden uzak tutmak ve onu Kur'an tilâveti, zikir, tesbih, salâvat ve istiğfarla meşgul etmek.
6.    İftar ve sahurda aşırı derecede yememek, mideyi tıka-basa doldurmamak.
7.    Oruç ayı olan mübarek Ramazan ayında, daha çok ibâdet etmeli, verdiği sonsuz nimetler sebebiyle bütün ruhumuzla Allah'a (c.c) şükretmeli, daha çok iyilik ve ihsanlarda bulunulmalıdır.

 

HADİS

Ramazan bereket ayıdır. Allah bu ayda, günahları bağışlar, duaları kabul eder. [Taberani]

 

Ramazanla İlgili Terimler

İmsak vakti:  İmsak orucun başlama vaktidir, tan yerinin ağarmasıyla başlar.
İftar : Ramazan ayında Müslümanların oruçlu geçirdikleri günün sonunda akşam ezanı okunduktan sonra yenilen yemeğe iftar denir.
Teravih Namazı: Ramazan ayında yatsı namazından sonra kılınan namaz.
Sadaka-i Fıtır: Fıtır sadakası, Ramazan ayının sonuna yetişen ve asli ihtiyaçlarının dışında en az nisap miktarı bir mala malik bulunan her hür müslüman için verilmesi vacip olan bir sadakadır.
İtikaf: Bir mescitte Allah’ın rızasını kazanmak için belli âdâb içerisinde bir müddet kalmaktır.

 

Mani
Kavuştuk Ramazan’a,
Hem de büyük ihsana,
Bu ayda oruç tutmak,
Huzur verir insana.

Mani
Ramazan’ım merhaba!
Bizlere verdin sefâ,
Rabbimize hamdolsun,
Her nefeste bin defa.

Mani
Secdeye varan başla,
Gözlerden akan yaşla,
Müslüman arkadaşla,
Ne güzeldir Ramazan.

 

İFTAR DUASI

Allah'ım senin rızân için oruç tuttum. Sana inandım. Sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açıyorum.

 

Antrönör Dursun

            Boksör Temel iri yapılı rakibi ile maç yapar. 1.rauntta rakibi temeli epey haşlar. 1.raunt sonunda Temel köşesine gider. Antrönörü Dursun moral vermek için Temele sen dövüyorsun devam et der. 2. ve 3. rauntlarda da aynı şeyler olur. 4. rauntta kaşı ve gözü patlamış temel raunt sonunda güç bela köşesine gider. Dursun yine aslanım Temel adamı parçaladın der.Temel güç bir şekilde Dursuna bakarak ben mi dövüyorum der. Dursun evet sen dövüyorsun der. Temel: Öyle ise etrafa iyi bak başka birisi beni fena halde dövüyor!