Burhan Çocuk Mart 2011

e-Posta Yazdır PDF

Dost Olarak O Yeter  

Öyle bir dost istiyorum ki, yanımdan hiç mi hiç ayrılmasın. Bütün dertlerimi, isteklerimi ona anlatayım. Beni dinlemekten sıkıntılarımı gidermekten hiç sıkılmasın. O yanımdayken kendimi yalnız hissetmeyeyim. Beni çok seven ve bende onu çok sevdiğim bir dost. 
 
Arkadaşlar! Hepimizin böyle bir dostu var. Fakat biz farkında mıyız? Ona bir adım yöneldiğimizde bize on adım geliyor, darda kaldığımızda imdadımıza yetişiyor, zorlukları açıp bize kolaylaştırıyor; çünkü onun her şeye gücü yetiyor. Çokça ikram ediyor, bize verdiği nimetleri saymakla bitiremiyoruz, çok zengin; fakat hiçbir şeye muhtaç değil. Emirlerine uymayanlara karşı bile çok merhametli ve şefkatle muamele ediyor, ondan bir şey istediğimizde mutlaka karşılık veriyor, bizleri çok seviyor ve hepimizin iyilik üzere olmasını istiyor. Hemen anladınız değil mi? İşte bu dost bize şah damarımızdan daha yakın olan rabbimiz Allah’tır (c.c). O ne güzel dost ne güzel vekildir.

   Gecede gündüzde, karanlıkta, aydınlıkta, sesli sessiz söylediğimiz her şeyi işiten ve gören, her an yanımızda olan rabbimiz. Rabbimiz: “…Kullarım beni sana soracak olursa, muhakkak ki ben (onlara) pek yakınım…” “…… Biz ona şah damarından daha yakınız.” buyurmaktadır. Bizi hiç terk etmeyen dostumuzun farkında olalım. Her an O’na sevgimizi ve şükrümüzü sunalım. Sadece ondan yardım isteyelim.

   Seni çok seviyoruz ey rabbimiz. Verdiğin nimetlere sonsuz teşekkür ederiz. Bizleri de nimet verdiğin dostlar arasına al. Bizlere dost ve vekil olarak sen yetersin. Biz yalnızca sana ibadet eder ve yalnızca senden yardım dileriz. Bizi doğru yola ilet. Kendilerine nimet verdiklerinin yoluna, gazaba uğrayanların ve sapmışlarınkine değil.


FEN BİLGİSİ DERSİ

Babası okuldan dönen oğluna:
  - Bugün okulda ne yaptınız? diye sormuş.

Çocuk:
  - Fen Bilgisi dersinde deney yaptık.

  - Peki, yarın ne yapacaksınız?

  - Deneyde yıkılan duvarı yapacağız babacığım..