Burhan Çocuk Şubat 2011

e-Posta Yazdır PDF

Zenginliğinizi Nerede Harcıyorsunuz?

   Arkadaşlar, sermayenizi nasıl harcıyorsunuz? Şaşırdınız mı yoksa? Benim ne zenginliğim var mı, diyorsunuz. Aman bir zengin olalım o zaman düşünürüz mü diyorsunuz? Bence hepimiz çok zenginiz; fakat farkında değiliz. Çok mu merak ettiniz? Aman hocam farkında olmadığımız şu zenginliğin yerini söyle hemen kullanmaya başlayalım mı diyorsunuz, peki fazla merak ettirmeyelim anlatalım.

   Günde yirmi dört altın geliriniz olsa zengin olmaz mısınız? Tabiî ki zengin olabilmeniz, bu altınlarla iyi bir yatırım yapmanıza bağlı. Eğer iyi bir yatırım yaparsanız zengin olursunuz, altınların kıymetini bilmeyip har vurup harman savurursanız o zaman bırakın zenginliği iflas edersiniz.

  Peki, nedir günde bize verilen yirmi dört altın. Arkadaşlar Allah’u Teala bize altın değerinde yirmi dört saat vermiş. Kullanma yetkisini de bize vermiş. İsteyen geleceğe yatırım için kullanır, isteyen bu zamanı kendisine hiçbir faydası olmayacak şekilde israf eder. Tercih sizin.
 
   Hadis-i şerifte peygamber efendimiz (s.a.v) buyurdular ki: “ Kıyamette herkes, şu dört şeyden soruluncaya kadar yerinden ayrılamaz:

  1- Ömrünü nerede tükettin?

  2- Gençliğini nerede geçirdin?

  3- Malını nerede kazandın, nereye harcadın? 4- İlmin ile ne amel ettin? Günümüz bittiğinde Hz. Ömer gibi kendimize “ Bugün Allah (c.c) için ne yaptım?”, yirmi dört saatim nasıl geçti diye sorduğumuzda: “Namazlarımı kıldım, zikir üzere geçti. Televizyon ve bilgisayar karşısında faydasız zaman geçirmedim.” diyorsanız işte kârlı bir gün geçirmiş olursunuz.

   Aksi halde, “ Ömrünü nerede harcadın?” sorusuna “ Yasaklanan ortamlarda ve istenmeyen davranışları yaparak geçirdim.” dersek işte iflas edenlerden oluruz. O zaman pişmanlığımız da fayda vermez. Öyleyse iyi düşünelim zaman zenginliğimizi nasıl harcıyoruz. Zamanının kıymetini bilerek değerlendirmek temennisiyle Allah’a emanet olun.

ÇEKİNCE UZAR HOCAM

Öğretmen Ali'ye:
  - Uzun bir kelime söyle demiş.
  - Lastik öğretmenim!

  Öğretmen: - Lastik uzun kelime değildir ondan daha uzunları da var deyince:
  Ali: Çekince uzar hocam..

 

CÂMİ ÂDÂBI

  1- Câmiye, sağ ayakla girilip, sol ayakla çıkılmalı.

  2- Soğan-sarımsak yiyerek câmiye gitmemeli.

  3- Câmiye kirli elbise ve kokulu çorapla gidilmemeli.

  4- Ön safta namaz kılmalı.

  5- Saflarda omuzlar birbirine iyice değmelidir. 

  6- Câmide yüksek sesle konuşmamalı.

  7- Cemaate yetişebilmek için koşmamalı.

  8- Camiye girildiğinde namazı bekleyenlere selâm vermeli.

  9- Namaz kılanların önünden geçilmemelidir.