Burhan Çocuk Ocak 2011

e-Posta Yazdır PDF

Aranızda sevgiyi yayınız

 

            Arkadaşlar, dinimiz İslam müslümanları kardeş ilan etmiştir. Kardeşlerin de birbirlerine karşı görevleri vardır. Kardeşlerini sevmek, ihtiyacı varsa gidermek, sıkıntısından kurtarmak, kusurunu örtmek, iyilikte bulunmak ve her konuda ona yardım etmek.            

 

            Kardeşler bir vücudun azaları gibidir. Nasıl ki eller, ayaklar, gözler, kulaklar birbirini tamamlayan bir bütünün parçalarıysa kardeşler de aynıdır.

            Elimizdeki ağrıyı nasıl ki vücudumuzun bütünü hissediyorsa kardeşlerden birinin çekmiş olduğu bir acıyı diğer kardeşler de hissetmeli.                                   

            Böyle kardeşliğin olduğu toplumda ne hüzün ne tasa olur. Tam aksine mutluluk toplumu oluşur. Her yere mutluluk yayılır.

            Peki bu mutluluğu aramızda yaymak için ne yapmalıyız?

            Peygamber efendimizi dinleyelim:

 

            “ Birbirinizi sevmedikçe îman etmiş olmazsınız. Size bir şey göstereyim mi ki, onu yaptığınız zaman birbirinizi sevmiş olasınız? Selâmı aranızda yayın.” Şimdi karşılaştığımız tanıdık tanımadık, akraba, komşu herkese selam verelim aramızdaki sevgi yayılsın. Selamüm aleyküm. 

 

“Es – Selâm”

            Allah’u Teâlâ’nın doksan dokuz güzel isimlerinden biridir. Her türlü tehlikelerden selamete çıkaran, cennetteki bahtiyar kullarına selâm eden anlamına gelir.

 

 

Pek bir şey yapmadık

            Hasan okula yeni başlamıştı. İlk gün akşam olup da eve dönünce annesi merakla sordu:

- Ne yaptınız oğlum bugün okulda? 

 - Bugün pek bir şey yapmadık galiba, çünkü yarın da çağırdılar.

 

 

Diş sağlığı ve misvak

            Misvak “Erak” ağacından yapılan ve eski asırlardan beri insanlar tarafından kullanılan harika bir diş fırçasıdır.  Hazret-i Allah’ın kullarına ikram ettiği, ölümden başka her derde deva olan, macunu içinde mükemmel bir fırçadır.

 

            Araştırmacılar ve bilim adamları hastalıkların çoğunun ağzımızla doğrudan ilgili olduğunu ortaya koymuşlardır. Bu nedenle tedaviye ağızdan başlanması gerektiğini söylemişlerdir.

            Diş aralarında kalan yemek kırıntıları ağzımızın sıcak ortamında hızla asite olup kokuşmakta, diş minelerini delerek çürümelere, iltihaplanmalara, diş eti kanama, çekilme ve hastalıklarına sebep olmaktadır. Ağız yoluyla midemize inen bu kokuşmuş salgı sağlığımızı ciddi boyutlarda tehdit etmektedir.

 

            Sağlığın önemini bildiren Peygamber Efendimiz de hadislerinde: “Ümmetime zorluk vermek korkusu olmasaydı, kendilerine her namaz kılarken misvak kullanmayı emrederdim.” “Misvak kullanmak suretiyle kılınan iki rekât namaz, misvak kullanmaksızın kılınan yetmiş rekât namazdan daha efdâldır.” “Misvakla ağzı temizlemek ölümden başka her derde devadır.” buyurmaktadır.

 

Misvağın elliden fazla faydası vardır. Bunlardan bazıları: 1- Ağzı temizler. 2- Allah’ın ( c.c) rızâsını kazanmamızı sağlar. 3- Melekleri memnun eder. 4- Şeytanı daraltır. 5- Ağzı tatlandırır. 6- Dişleri cilalandırır, güzelleştirir. 7- Göze kuvvet verir. 8- Sünnet sevabı kazandırır. 9- Sesi ve yüzü güzelleştirir. 10- Zekâyı artırır.

Kullanımı kolay sevabı ve sağlığımıza faydası çok olan bu sünneti işlemeye ne dersiniz? Bence ihmal etmeyelim misvak kullanımını alışkanlık haline getirelim. Sağlıklı kalalım.

 

 

GÜZEL KONUŞMADA ON KURAL

 

1. Konuşurken kızmamak, sinirlenmemek.

2. Konuşurken övünmemek,

3. Boş ve faydasız sözlerden sakınmak

4.Konuşurken kimseyle alay etmemek, ona hakaret etmemek.

5. Büyüklerin yanında yüksek sesle konuşmamak.

6. Karşılıklı konuşmalarda münakaşa etmekten sakınmak

7. Konuşmayı hep kendi yapmamak, başkalarına da

 konuşma fırsatı vermek.

8. Karşınızdaki sözünü bitirmeden, konuşmaya başlamamak.

9. Konuşan bir kimsenin sözünü kesmemek.

10. Az konuşunuz, çok az şaka yapmak.