Burhan Çocuk Aralık 2010

e-Posta Yazdır PDF

KİMİN İZİNİ TAKİP EDİYORSUNUZ?

   Sevgili arkadaşlar, çevremize şöyle bir baktığımızda insanların fiziki görünüş ve davranış olarak farklılıklar gösterdiğini görmekteyiz. Saç modelleri, farklı kılık-kıyafetler, konuşmalar, eğlenceler.. Peki, neden bu farklılıklar var? Hiç düşündünüz mü? Benim gibi sizin de ilginizi çektiğini düşünerek gözlemlerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

   Herkesin beğendiği ve model aldığı birileri vardır. Kişi model aldığının izinden gider, onun gibi yürümeye, giyinmeye, konuşmaya çalışır. “ Siz kimi model veya örnek alıyorsunuz? diye sorsam kafanız karışır mı? Bence biraz karışır. Neden mi? Çünkü; o kadar model sunmaya çalışılıyor ki çokça televizyon izleyenlerin kafasının karışmaması mümkün değil.

   Öyleyse gerçek örneği nasıl bulmalıyız? Kimin izini takip etmeliyiz? İşte bu sorumuzun cevabını Allah-u Teâlâ vermektedir: "Rasûlullah'ta sizin için güzel örnek vardır." Müslümanların yemesiyle, konuşmasıyla, davranışlarıyla örnek alması gereken, peygamber efendimizdir.

   Peygamberimizin çocukluğu ve gençliği temiz ve iffetli bir şekilde geçmiştir. Peygamberlikten sonra nasıl bir ahlâka sahipse, kırk yaşından önceki hayâtı da öyle temiz ve nezihti. Halbuki gençlik yıllarını geçirdiği Mekke şehri, o zamanlar o kadar karışıktı ki Mekkeliler arasında yaşayıp da cahiliye çirkinliklerine bulaşmamak âdeta mümkün değildi. Dolandırıcılık, hile, aldatma, hak yeme, verdiği sözde durmama, hıyanet, ahlaksızlık eksik olmuyor, çok basit bir iş gibi görülüyordu. Peygamberimiz bu kötü yollara hiç bulaşmadan gençliğini yaşamıştır.

   Bugün de cahiliye döneminde olduğu gibi insanlara kötü davranışlar güzelmiş gibi gösterilmeye çalışılıyor. Televizyonlarda filmlerin, dizilerin konusu saygısızlık, ahlaksızlık, kötü alışkanlıklara özenti, bazı kanallar haricinde ahlak ve maneviyatla ilgili hiç film yok. İşte biz de bu tehlikelerden kurtulabilmek için peygamber efendimizin hayatını iyi bilip onun gibi yaşamalıyız. En güzel örneğin izinden gidebilmek temennisiyle.

Saatler Geri Alınıyor
Dursun, saatlerin geri alınacağını duyunca, evdeki saatleri toplayıp Saatçi Temel’e gider:
- Ula Temel, saatler geri alınacakmış. Biz de evdeki saatleri senden satın aldığımız için sana getirdik.

Bunları geri alacaksun da.
Temel kendinden emin bir şekilde:
- Öyle yağma yok. Ben de duydum ama, sadece 1 saat geri alınacakmış. 1 tanesini alırım, diğerlerini almam.