Burhan Çocuk Ekim 2010

e-Posta Yazdır PDF

TEMİZLİK NEDİR?
  Arkadaşlar, size de anneniz temiz ol, elbiselerini kirletme diye hiç tembihledi mi?    Elbiseleriniz kirlenmesin diye oynamaktan vaz- geçtiğiniz oldu mu? Peki elbisemiz kirlenmemesi için oyundan vaz mı geçmeliyiz? Bu soruları hiç düşündünüz mü? İsterseniz bu sorulara beraber cevap arayalım. 
Öncelikle temizlik nedir? Temizlik; sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalara ve alınan önlemlere denir.

 Dikkat ederseniz temizlik, sağlığımızı etkilemektedir. Yani temizliğe dikkat edersek sağlıklı oluruz, dikkat etmezsek hasta oluruz. Temizliğin sebep olduğu hastalıkların isimlerini biliyor musunuz? Beraber sayalım. Çevremizdeki kirli atık sulardan insanlara bulaşabilecek belli başlı hastalıklar şunlardır: kolera, tifo, ishal, dizanteri, çocuk felci, mantar, uyuz, tifüs, beyin iltihabı, sıtma. İşte temizliğe dikkat ettiğimiz kadar sağlıklı oluruz. Şimdi ne düşünüyorsunuz annelerimiz haklı mıymış?

   Şimdi de “ Elbisemizin kirlenmemesi için oyundan vaz mı geçmeliyiz?” sorusuna cevap verelim. Siz ne düşünüyorsunuz bilmem ama bence oyundan vazgeçilmez. Oynamalı, eğlenmeli; ama temizliği de ihmal etmemeliyiz. Oyundan sonra hemen ellerimizi ve elbisemizi temizlemeliyiz. Atık su kenarları gibi kirli alanlarda kesinlikle oyun oynamamalıyız. Sağlıkla kalın.


DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN TEMİZLİKLER

   Diş temizliği: Günde en az iki defa dişlerin fırçalanması. Peygamber efendimiz (s.a.v) her vesileyle dişlerini misvaklar ve temizlerdi  Özellikle abdest alırken ve namaza başlamadan önce, yatmadan önce, sabahleyin kalktığında mutlaka misvak kullanırdı

   Beden temizliği: Mevsimine göre ve hareketliğimize göre haftada bir veya iki defa banyo yapmalı. Camiye giderken topluma çıkarken ter kokmamalı. Peygamber efendimiz (s.a.v) hadis-i şerifte: “Dünyanızdan bana güzel koku, bir de gözümün aydınlığı namaz hoş/sevimli göründü.”  buyurmuştur. Koku sürünmek sünnettir.

   El temizliği: Eller ne zaman yıkanmalıdır?  Yemeklerden önce ve sonar; diş, ağız, yüz, göz temizliği yapmadan önce. Tuvalete girmeden önce ve tuvaletten çıktıktan sonar, kirli, tozlu bir işi tamamladıktan sonra.

   Tırnak temizliği: Tırnağın etten ayrıldıktan sonraki bölümünün altında kir ve yağ kolayca birikir. Ayrıca burada mikroplar barınabilir. Bağırsak parazitlerinin yumurtaları da bulunabilir. Tırnakların düzenli olarak kesilmesi gerekir. Tırnak yemek, bu nedenle de sağlığa zararlı bir alışkanlıktır

Dinimizin Temizliğe Verdiği Önem

 Müslüman demek “temiz insan” demektir. Temiz olanları hem Allah, hem de insanlar sever. Yüce Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruyor : "Şüphesiz ki Allah, çokça tevbe edenleri ve iyice temizlenenleri sever." buyurmaktadır. Allah'ın sevdiği kişilerden olabilmemiz için temizliğe dikkat etmemiz gerekir.

 Sevgili Peygamberimiz: "Temizlik imanın yarısıdır." buyurarak  dinimizin temizliğe verdiği önemi belirtmiştir.  

 Bir müslümanın saçları temiz ve taralıdır. Eli, yüzü, bedeninin her yeri daima tertemiz olmalıdır. Kıyafetleri de her zaman temiz, bakımlı ve düzgündür. Çalıştığı, yattığı ve oynadığı mekânlar da her zaman derli toplu, temiz, hoş kokulu, havadar ve ferahlık verici olur. Müminlerin bu özelliklerine en güzel örnek yine Peygamberimiz (sav)'dir. Peygamberimiz (sav)'e şöyle buyurmuştur: "Müslümanlık temizdir. Siz de temiz olun, temizlenin. Zira cennete temizler girer." Atalarımız da: “ Aslan yattığı yerden belli olur.” demişlerdir. İyi bir Müslüman olmak için de temizliğe dikkat etmemiz gerekir.

Pilot Temel


   Pilot Temel telsize var gücüyle bağırıyordu : - "Ula, sağ motor bozuldu. Düşeyrum, düşeyrum. Kule düşeyrum."

   Kule hemen cevaplar : "Mesaj anlaşıldı. Yerinizi bildirin, yerinizi bildirin."
   Temel gayet ciddi: "Pilot kabini, öndeki sol koltuk, pilot kabini, öndeki sol koltuk."