Burhan Çocuk Temmuz 2010

e-Posta Yazdır PDF

Nasıl Bir Evde Yaşamak İstersiniz?
Arkadaşlar kalacağınız evin özelliklerini belirlemeyi size verseler nasıl bir ev tercih ederdiniz hiç düşündünüz mü? Beraber düşünmeye ne dersiniz?  

            Geniş bahçe içerisinde doğal görünümlü güzelce bir ev, bahçede canınız çektiğinde elinizi uzatıp alabileceğiniz meyve ağaçları, oynamak istediğinizde salıncak, kaykay, oyun sahaları var. Sıcaktan bunaldığınızda ne yapacağınız bile düşünülmüş yüzmek için büyük bir havuz var. Daha iyi dinlenmeniz için hamak bile var. Nasıl buldunuz böyle bir evi tercih eder misiniz? Durun hemen karar vermeyin başka alternatifiniz de var. Yukarıdaki özelliklere inat bahçesi olmayan, oyun olanlarının olmadığı, boyalarının döküldüğü harabe görünümlü bir ev. Hangisini tercih edersiniz? Yanlış duymuyorum tabiî ki birinciyi tercih ederiz dediğinizi duyar gibiyim. Bende onu tercih ederim doğru tercih.  

       Bunlar fiziki güzellikler bunlar önemli tabiî ki. Fakat evlerimizi süsleyen başka güzellikler yok mu? Olmaz olur mu? Şimdide onlara değinelim ne dersiniz? Evlerin manevi süsü kur’an okumak ve evde ibadet yapmaktır. Peygamber efendimiz (s.av): “ Kur’an okunan evin hayrı artar; böyle bir ev, içinde oturanları sıkmaz. Bu evlere melekler toplanır; şeytanlar uzaklaşır. İçinde Kur’an okunan, anlam ve yorumuyla meşgul olunan ev, yıldızların yeryüzünü aydınlattığı gibi sema ehli için aydınlatılır. Kur’an, okunduğu yere huzur, mutluluk ve bereket getirir. Okuyana da, dinleyene de sevinç ve tarifsiz bir huzur verir. Üzüntü, tasa ve kederlerini dağıtır, ümitsizliklerini siler, onları manen canlı ve aktif bir hale getirir. Kur’ân okunmayan ev harap olmuş binaya benzer” buyurur Peygamberimiz (a.s.m.). Harap olmuş bir binada kim oturmak ister? Ama, Kur’ân okunmayan nice ev vardır. Acaba böyle ev sahipleri evlerinin mânen harabeye döndüğünün farkında mıdırlar?

  

            İşte sevgili arkadaşlar evimizi huzurlu, mutlu bir yuva yapmak kendi elimizde. Öyleyse hemen şimdi karar verip çalışmaya başlayalım. Okullarında tatil olması fırsatını değerlendirelim. Evlerimizi Kur’an’ın nuruyla süsleyelim. Evimizde yaşayan herkesi bu nur kaplasın.

 

 İngiltere nerededir?

Öğretmen derste Ali'ye sorar: İngiltere nerededir?

Ali: - Bilmiyorum, öğretmenim.

Öğretmen: Git evdekilere sor, yarın tekrar soracağım. Ali eve gelir ve babasına sorar.

Babası: Tam olarak ben de bilmiyorum nerde diye, ama çok uzakta olamaz; çünkü bizim şirkette bir tane İngiliz çalışıyor, işe yürüyerek geliyor.