Burhan Çocuk - Ağustos 2008

e-Posta Yazdır PDF

Aksırınca Söylenecek Dua

            Aksıran kişi “ El-hamdülillah ” der. Yanında bulunan ve Allah’a  hamdettiğini duyan kişi de;

            - “ Yerhamukâllah”  ( Allah sana merhamet etsin) diye dua eder.

            Aksıran kişide tekrar; “ Yehdikümüllah ve yuslihbâleküm” (Allah sizi doğru yola iletsin ve işlerinizi düzeltsin) diye dua eder.

 

Azimli Olmak

            Meşhur alim İbn’i Sina tahsil hayatının ilk yıllarında matematik derslerini pek kavrayamıyor ve bu derse bir türlü akıl erdiremeyeceğini düşünüyordu. Oysa o, on yaşında Kur’an-ı ezberlemiş, onsekiz yaşına kadar ise devrinin bütün ilimlerini en iyi seviyede okuyup öğrenmiş, daha sonra ise yüzlerce asrı etkileyecek ilmi buluşların sahibi olmuştu.

            Bu büyük alim bir gün kırda gezerken bir kuyu görmüş. Kuyunun ağzındaki mermer bilezik, kovayı çeken ipin sürtünmesinden dolayı yarıklarla dolmuştu. Daha çocuk yaştaki İbn-i Sina gördüklerinden etkilenmiş ve kendi kendine şöyle düşünmüş; “ İp gibi yumuşak bir cisim, nasıl olur da mermer gibi çok sert ve çetin bir taşı böyle keser. Demek ki, zorda olsa bir işi başarmanın sırrı, azimli olmak, gayret göstermek, sabır ve sebatla çalışmaktır. Ben de işte bunu yapmalıyım”. 

 

Tevhid*

            Şunu çok iyi bilin: Allah birdir. O’nun ortağı yoktur. O’nunla beraber başka ilahlar yoktur. O’nun eşi, çocukları, babası, annesi ve her hangi bir akrabası yoktur.
            O’ her şeyin sahibidir. O’nun hiçbir şeye ihtiyacı yoktur. Ama bütün insanlar Allah’a muhtaçtır.
            Allah (c.c) insanlara malından, nimetlerinden verir. Ama O’nun insanlara ihtiyacı yoktur. Allah (c.c) Kur’an da şöyle buyurdu: “ De ki, O Allah birdir. O’nun hiçbir şeye ihtiyacı yoktur. O, doğurmamıştır, doğmamıştır. Hiçbir şey O’na denk değildir.”1 
            İşte tevhid, Allah’ın birliğini, doğmadığını, doğurmadığını, eşinin ve benzerinin bulunmadığını, yanında başka bir varlığın olmadığını kabul etmek demektir.
            Anlattığımız şekilde Allah’ın bir olduğunu kabul eden kişi, Allah katında Salihlerden ve mü’min kişilerden olur. Allah (c.c) onun günahlarını ve hatalarını affeder. Onu cennetine alır ve ona dilediği, istediği, sevdiği her şeyi verir.

 


SİNYAL


            Temel arabası ile Taksim Meydanında dönüp duruyordu. Aynı trafikçinin önünden beşinci defa geçerken, polis de merak etti ve Temel'i durdurup sordu:
-    Bir yeri mi arıyorsunuz, niye meydanın etrafında dönüp duruyorsunuz?


Temel: - Sol sinyal takıldı da.............................................................................

 

BİLMECELER

1- Yürür yürür iz etmez, Hızlı gitse toz etmez.  
2- Yarım elma neye benzer? 
3- Sürahi bardağa ne demiş? 
4- Adam saçını ıslatmadan şampuanlamış neden?
5- Görünen köy ne istemez?    

Cevaplar: 1-  Gemi   2-  Diğer yarısına  3- Sen olmasan içimi kime boşaltırım 4- Çünkü kuru saçlar için yazıyormuş 5- Dürbün
 

1-    İhlas Suresi
*- Çocuklar için İslam Akaidi – Usame Abdussemi kitabından uyarlanmıştır.