Burhan Çocuk

e-Posta Yazdır PDF

HOŞ GELDİN RAHMET AYI RAMAZAN!

Size bir hediye geliyor. Çok uzaktaki, en sevdiğin arkadaşın gönderiyor. İçerisinde neler mi var? Sevdiğin herşey. Arkadaşın önceden haber veriyor. Beklemeye başlıyorsun. Büyük bir heyecanla günlerce gelmesini bekliyorsun. Düşünüyorsun içinde olanları, hayaller kuruyorsun hazırlık yapıyorsun ve sonunda geliyor. Hediyene kavuşunca neler hissedersin? 

İşte bu kutlu ayıda Allah (c.c) müjdeliyor; Rahmet, mağfiret ve bereket ayı. Ayların sultanı. İçinde o kadar büyük hediyeleri var ki Peygamber efendimiz (s.a.v) bile ona ulaşmak için “Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını hakkımızda hayırlı ve mübarek kıl, bizi Ramazan'a ulaştır.” diye Allah’a (c.c) dua etmiş. 

Müminlerin on bir aydır büyük bir heyecanla beklediği bu özel aya ulaşmış bulunuyoruz. Bu sebeple Rabbimize çok çok şükretmeliyiz. Peygamber efendimiz (s.av): “Eğer insanlar, Ramazanı Şerîf’in ne olduğunu lâyıkıyla bilselerdi, senenin tamamının Ramazan olmasını arzu ederlerdi.” Buyurmaktadır. Biz ramazanın ne olduğunu lâyıkıyla biliyoruz ve onun için çok sevinçliyiz. 

Peygamber efendimiz ( s.a.v) bu ayda müminleri şöyle müjdeliyor; “Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur. Cennette Reyyân denilen bir kapı vardır. Oradan sadece oruçlular girer. Oruçlular girdiler mi artık kapanır, kimse oradan giremez." buyurmaktadır. Ramazan ayını ibadetle değerlendiren müminleri Allah’u Teâlâ böyle ödüllendirerek özel kapıdan cennete alıyor. 

Sizde ödül almak ister misiniz? Öyleyse ramazan ayını iyi değerlendirmeyi öğrenebilmek için sayfamızı okumaya devam edin lütfen.

 

BİLGİN VE GEMİCİNİN HİKÂYESİ

Bir gramer (dil bilgisi) âlimi gemi ile yolculuğa çıkmıştı. Kendini pek beğenen âlim, Gemiciye;

- Söyle bakalım gemici, gramer bilir misin, diye sordu. Gemici;

- Hayır, bilmem efendim, deyince, âlim;

- Gitti ömrünün yarısı, diyerek gemiciyi aşağıladı.

Gemici hiçbir cevap vermeden sustu. Ama bilgine çok kızmıştı. Aradan biraz zaman geçti.

Denizde bir fırtına koptu. Tam bu sırada gemici âlime dönerek;

- Ey yüce âlim, söyle bakalım. Yüzme bilir misin? diye sordu. Fırtınadan çok korkmuş olan âlim;

- Hayır, yüzme bilmem, dedi.

Bu cevabı duyan gemici gülerek bağırdı:

- Yazık! Desene ömrünün tamamı boşa gitti. Çünkü birazdan gemi batacak.

Mesneviden

 

 

KISSADAN HİSSE

Allah Rasûlü (s.a.v): "Kalbinde zerre kadar kibir, büyüklenme bulunan kimse cennete

giremez!" buyurmaktadır. 

 

RAMAZAN AYINDA NELER YAPMALIYIZ?

Kur'an okumalıyız: Kur’ân-ı Kerîm ramazan ayı içerisinde inmiştir. Dolayısıyla ramazan ayı aynı zamanda kur’an ayıdır. Bu ayı çokça kur’an okuyarak değerlendirmeliyiz. Kur'an okumak ve okunan Kur'an'ı dinlemek sevabı çok olan bir ibadettir. Peygamber Efendimiz:"Kim ALLAH'ın kitabı Kur'an'dan bir harf okursa onun için bir sevap vardır. Her sevabın karşılığı da on kat verilecektir" buyurarak Kur'an okuyanlara verilecek sevabın miktarını belirtmiştir. 

Sahura kalkmalı: Allah Resulü (s.a.v), bir lokma dahi olsa sahura kalkıp yemek yemeyi tavsiye etmiş. Sahurda bereketin olduğunu ve sahura kalkanlara meleklerin duada bulunacağını bildirmiştir Meleklerin duasını almayı ihmal etmeyin. 

Oruç tutmalı: Büyüklerimizden eski ramazanları dinlerken tekne orucunu hep duymuşuzdur. Hani küçükken sahura kalkıpta orucunu tamamlayamadan açtıkları orucun adı. Sizde deneyin çok zevkli oluyor. Acıkınca hurmalar, çeşit çeşit tatlılar gözünüzün önüne geliyor. Ya yemek kokusu burnunuza mis gibi geliyor. Dayanabilip akşam iftara kadar beklerseniz tebrik ediyorum kazandınız işte. Dayanamazda erken yiyip tekne orucu yaparsanız da üzülmeyin, tuttuğunuz kadar sevap alacaksınız. Bunlar büyüyünce tutacaklarımıza alışmak içindi. Nasıl olursa olsun oruç tutmak bence çok zevkli size de öneririm arkadaşlar. 

Teravih Namazı kılmalı: Teravih namazı, Ramazan gecelerini manalandırıp nurlandıran tatlı bir ibadettir. Müminler kalp ve gönüllerini bu manevî havayla temizlerler. Teravih namazı 20 rekât, yatsı namazı da 13 rekât toplam 33 rekât namaz hiç biter mi? düşünüp camiye gitmemeyi düşünüyordum. Ama camiye gidince bütün düşüncelerim değişti. Namazın nasıl bittiğini bile anlayamadım. Hele beraber getirdiğimiz salâvatlar o kadar hoşuma gitti ki anlatamam. Eve dönerken babamın süprizini sizinle paylaşmak istemem. Ramazan bereketini orada bile gördüm. 

Çokça Dua edelim: Dua bizim en önemli sığınağımızdır. Rabb’imiz “Dua edin kabul edeyim.” buyurarak bizleri duaya teşvik ederken, “Duanız olmasa ne ehemmiyetiniz var” buyurarak, duanın bizim için ne kadar önemli olduğunu bildirmektedir. Allah (c.c), kapısına gelip kulluğunu ilan eden ve  kendisine el açıp yalvaranları huzurundan boş çevirmeyeceğini bildirmektedir. Öyleyse ne duruyoruz önce sağlık ve afiyet dileyelim sonra başarı ve mutluluk. Tabii dondurma ve oyuncak bulamayan kardeşlerimizi de unutmayalım.

 

İftar: Oruçlunun iki sevinci vardır; Biri iftar ettiği vakit, diğeri de Allah'a kavuştuğu zamandır diye buyuran Hz. Peygamber efendimiz, iftarın önemini ortaya koymaktadır. Oruçlunun iftar vaktinde yaptığı dua katiyyen reddolunmaz." Bu sebeple iftarda kendimize, ailemize ve bütün Müslümanlara dua etmeyi unutmayalım.

 

 

Ses Deneme

Temel köyde imamlık yapıyormuş. İftar saati yaklaşmış. Bütün köylü de oturmuş

iftar açmak için ezanı bekliyormuş. Temel çıkmış minareye:

- Allahuekber Allahuekber

Köylü Temelin sesini duyunca bismillah deyip oruçlarını açmışlar.

Biraz sonra minareden Temelin sesi gelmiş

- Allahuekber Allahuekber ses deneme 1-2-3 ses deneme !!!!!