Burhan Çocuk Eylül 2018

e-Posta Yazdır PDF

Kırılan Kanat

Bir gün yaralı bir kuş Hz. Süleyman’a gelerek kanadını bir dervişin kırdığını söyler. Hz.Süleyman dervişi hemen huzuruna çağırtır ve ona sorar; “Bu kuş senden şikâyetçi, neden kanadını kırdın?”


Derviş kendini şöyle savunur:

“Sultanım, ben bu kuşu avlamak istedim. Önce kaçmadı, yanına kadar gittim, yine kaçmadı. Ben de bana teslim olacağını düşünerek üzerine atladım. Tam yakalayacağım sırada kaçmaya çalıştı, o esnada kanadı kırıldı”

Bunun üzerine Hz. Süleyman kuşa döner ve şöyle der:

“Bak, bu adam da haklı. Sen niye kaçmadın O sana sinsice yaklaşmamış. Sen hakkını savunabilirdin. Şimdi kolum kanadım kırıldı diye şikâyet ediyorsun”


Kuş’un kendini savunması Hz. Süleyman’ı da şaşırtır:

“Efendim ben onu derviş kıyafetinde gördüğüm için kaçmadım. Avcı olsaydı hemen kaçardım. Derviş olmuş birinden bana zarar gelmez, bunlar Allah’tan korkarlar diye düşündüm ve kaçmadım.”


Hz. Süleyman bu savunmayı doğru bulur ve kısasın yerine getirilmesini ister. “Kuş haklı, hemen dervişin kolunu kırın” diye emreder.


Ancak bu emre Kuş itiraz eder: “Efendim, sakın böyle bir şey yaptırmayın” diyerek öne atılır.


“Neden” diye sorar Hz. Süleyman.


Kuş nedenini şöyle açıklar: “Efendim, dervişin kolunu kırarsanız, kolu iyileşince yine aynı şeyi yapar. Siz en iyisi bunun üzerindeki derviş elbisesini çıkartın. Çıkartın ki, benim gibi kuşlar bundan sonra aldanmasın.”


Bunları Biliyor muydunuz?

1. Telefonun mucidi Alexander Graham Bell’in karısı ve annesiyle hiçbir zaman telefonda konuşamadığını. Çünkü ikisinin de doğuştan sağır olduğunu,

2. İnsan teninin bir santimetrekaresi 625 tane ter bezi içerdiğini,

3. Çocukların baharda daha fazla büyüdüğünü,

4. Gözlerimizin her birinin 130 milyon görme siniri hücresinden oluştuğunu, ve her bir hücrenin içinde 100 trilyon atom olduğu düşünüldüğünde bu sayı evrendeki tüm yıldızların sayısından bile daha fazla olduğunu,

5. Eyfel Kulesi’nin tepesine çıkabilmek için 1.792 basamak çıkmak gerektiğini, biliyor muydunuz?