Burhan Çocuk Şıubat 2018

e-Posta Yazdır PDF

Başarı Bir Tercihtir

Bir günde herkese eşit zaman verilmişken bazı kişilerin başarılı, bazılarının ise başarısız olmasının sizce sebebi nedir? Bir gün herkes için aynıdır yirmi dört saat, bin dört yüz dakika, seksen altı bin dört yüz saliseden oluşmaktadır. Geriye dönüp bakıldığında bazıları bu süreye ciltler dolusu başarı öyküleri sığdırırken bazıları pişmanlık ve keşkeleri sığdırmıştır. 


Hayatta her şey zıddı ile vardır. Mutluluk mutsuzluk, başarı başarısızlık, çalışkanlık tembellik gibi. Hayat boyu insan hep çatallaşan iki yolun başında, yolun birisini tercih etmek zorunda kalmıştır. Bu hayatın gerçeğidir. Geleceğimiz bu tercihlerle şekillendiği için tercihlerimiz hayati önem taşımaktadır. Geleceğimizi imar ederken karşılaşacağımız yollar hakkında bilgi edinmeli ve iyi bir tercih yapılmalıdır.  


İyi yolu tercih edemeyen kişinin hali, günlük kendisine verilen yirmidört altını hoyratça harcayıp gelecek için hiçbir plan ve yatırım yapmayan haylaz çocuğun hali gibidir. Zevk ve eğlencesi için hiç düşünmeden altınlarını harcamayı bir marifet sanır. Tabii bu mutluluk altınlar bitene kadar devam edecektir. Altınlar bitince de onu bekleyen şey mutsuzluk ve hüzündür.


İyi yolu tercih eden kişinin hali ise iyi bir gelecek için oturup strateji geliştiren, plan yapan kişinin hali gibidir. Geleceğe yatırım yapma adına şimdiden isteklerini sınırlandırmış, gerekli fedakarlıkları göstererek altınlarını en verimli şekilde değerlendirmiştir. İşte bu kişiyi bekleyen gelecek mutluluk ve başarıdır.


İyi bir tercih yaparken dikkat edilmesi gereken ilk şey hedefin belli olmasıdır. Hedefi olmayana ders çalışmak işkence gibi gelir. İkincisi ise hedefe kilitlenmektir. Hedefi için gerekli olan çalışmaları bilip de çalışmayan kişinin hali,  güçlü ve avcılıkta mahir olan birinin, ormanda aslan kendine saldırdığında avcılık marifetini göstermeyen avcının hali gibidir. Çok güçlü olması, avlanmayı çok iyi bilmesi sonucu değiştirmeyecektir. Kullanılmayan hiçbir yeteneğin faydası yoktur. İyi avlanmayı bildiği halde aslana karşı bu marifetini kullanmayan kişinin sonu bellidir. Bildiği halde yapması gerekenleri yapmayanın sonu da bellidir. Kaçınılmaz son başarısızlıktır.


Tercih yaparken sizleri yanıltacak nedenlere karşı uyanık olmalısınız. Hedeflerinizden uzaklaştıracak her şeyden uzak durmalısınız.  


Yarıyıl tatili başladı, karneler alındı. Bazı öğrenciler sevinirken bazıları üzüldü. Unutmayın ki karne notları zekanızı ölçmüyor. Bir dönem boyunca derslere verdiğiniz önemi ve çalışmanızı ölçüyor. Zayıf dersi olanlar o derse gerekli ehemmiyeti vermemişlerdir. Çünkü ders müfredatları her öğrencinin ortak seviyesine göre hazırlanır. Yapılan araştırmalar başarılı kişilerin çok zeki olduğu için değil çok çalıştıkları için başarı olduklarını ortaya koymuştur.


Yarıyıl tatili kendinizi değerlendirmek için bir fırsattır. Eksiklerinizi tespit ederek tedbirlerinizi alırsanız ikinci dönem aynı hatalara düşmezsiniz.


Rick Pitino’nun dediği gibi: “Başarı ne bir şans ne ilahi bir hak ne de bir doğum kazasıdır.”  Başarı tercihtir. Hayatta hep doğru tercihlerde bulunmanız temennisiyle. Karmakarışık

Öğretmen Ali’ye sorar,

- Oğlum dünyanın şekli nasıldır? Daire mi? Elips mi?

- O kadarını bilmiyorum ama babam dünyanın karmakarışık olduğunu söylemişti hocam...Sevinç Çığlığı

Ahmet’in karnesinde Matematik ders notu başarısızdı. Annesine sordu:

- Anneciğim, Matematik notum pekiyi olsaydı ne yapardın?

- Sevinçten çıldırırdım!

- Öyleyse korkma anneciğim, çıldırmayacaksın. Çünkü matematikten zayıf aldım.