Burhan Çocuk Haziran 2017

e-Posta Yazdır PDF

Hoş Geldin Mutluluk Ayı

Mutluluk, huzur ve rahmetin sağanak sağanak yağdığı mübarek Ramazan ayı hoş geldin. Getirdiğin rahmet ve bereket deryandan bizleri de nasiplendir. 

Bu öyle bir mübarek ay ki peygamber efendimiz üç aylara erişince “Allahım! Bize Receb ve Şaban’ı mübârek kıl ve bizi Ramazan’a kavuştur.” diye dua ederdi. Dolayısıyla bizleri ramazan ayına ulaştıran rabbimize hamd olsun. 


Ramazan ayı ibadetimiz olan orucu, gelin Mevlana’dan dinleyelim:

“Orucun bazı zorlukları varsa da yüzlerce çeşit hüneri de vardır. Oruç; şeytanı ve nefsi güçsüz ve etkisiz hâle getirir, maddî ve manevî açıdan temizliği gerçekleştirir, gönlü bedenî isteklerin tahakkümünden kurtarır, nefsi kirlerinden arındırır, ruhu özgürleştirir, gönül gözünü açar, manevî görüşü artırır, sabrı öğretir, bedenî hastalıklardan korunmanın yollarını öğretir, insanın insanlığı olgunlaştırır, manevî rızıklara ulaştırır, Allah’a yakınlaştırır.

Oruç, insana can bağışlar. Gönül lütfeder. Sen, göklere çıkmak, Mi’rac etmek sevdasındaysan, şunu bil ki, oruç, senin önüne getirilmiş bir Arap atıdır.

Oruç, can gözünün açılması için bedenleri kör eder. Senin gönül gözün kör de, o yüzden kıldığın namazlar, yaptığın ibadetler sana o aydınlığı vermiyor, hakikati göstermiyor.

Oruç, özlem çekenlerin gönüllerini, canlarını öyle tazeleştirir ki, zavallı balığı bile su o kadar tazeleştiremez.

İslam’ın binası şu beş direk üstüne kurulmuştur: “Kelime-i şahadet, Zekât, Hac, Oruç, Namaz.” Allah’a yemin ederim ki bu direklerin en kuvvetlisi, en büyüğü oruçtur!

Cenâb-ı Hak, bu beş direğin her birinde orucu, orucun kaderini gizlemiştir. Zaten oruç kadir gecesi gibi gizlidir.

Midesine düşkün olan, çok mide ağrısı çeker, sızlanır durur. Zaten midesine düşkün olanların talihlerinde oruç yoktur.

Oruç hamama benzer, seni maddî ve manevî kirliliklerden, bütün kötülüklerden temizler.

Sen vahdet denizinden ayrı düşmüş bir damla gibisin, aslına nasıl ulaşacaksın? İşte oruç, sel gibi, yağmur gibi seni alır, denize ulaştırır.”


Ramazan ayını geceleri teravih, teheccüt namazı, gündüzleri oruç tutarak, Kur’an okuyarak verimli bir şekilde geçirebilmeyi Allah (c.c) bizlere nasip etsin. Hayırlı ramazanlar.Yaşlılıktan Yaşlılıktan

İhtiyar Temel doktora gider, sol ayağı ağrımaktadır.
Doktor muayene eder:
- “Yaşlılıktan, yaşlılıktan!” der.
Temel doktorun teşhisini beğenmez!
- “Doktor bey, haçan sağ ayağum da aynı yaştadır, o niçun ağrımayı?”


İftar Duası

Allahumme leke sumtu, ve bike âmentu ve aleyke tevekkeltu ve alâ rizkike eftartu.
 
Allahım! Senin için oruç tuttum. Sana inandım. Sana tevekkül ettim. Senin rızkınla orucumu açtım.