Burhan Çocuk Eylül 2016

e-Posta Yazdır PDF

Sevgili arkadaşlar, Müslüman olarak iki tane dini bayramımız vardır. Bir tanesi ramazan bayramı diğeri ise kurban bayramıdır. Bu bayramları bütün İslam âlemi olarak büyük bir coşkuyla kutlamaktayız.

Bu ay inşallah kurban bayramını idrak edeceğiz. Yine tatlı bir telaşayla bayram hazırlıkları başladı. Büyüklerimiz kurban alımıyla ilgilenirken, çocuklarda bayramlık kıyafetlerini almaya başladılar.

Her kurban bayramında biz Hz. İbrahim (a.s) ile Hz. İsmail (a.s) arasında gerçekleşen kıssayı tekrar etmekteyiz. 

Hz. İbrahim (a.s) bir rüya görür. Rüyasında bir zat: “Ya İbrâhim! Allah, sana oğlunu kurban etmeni emrediyor” diye seslenir. 

Hz. İbrahim (a.s), uykusundan heyecanla titreyerek uyanır. Görmüş olduğu rüyanın Rahmanî mi, yoksa şeytanî mi olduğuna bir türlü karar veremeyip şüphe ve tereddüde düşer. Bu sebepten dolayıdır ki, arefeden bir gün evvelki güne, görülen rüya hakkında inceden inceye düşünüp şüphe ve tereddüdü gidermek anlamına gelen tevriye günü denilmektedir.  

Hz. İbrahim (a.s), ikinci gece de aynı rüyayı tekrar görür ve artık gördüğü rüyanın rahmanî olduğunu, bu emrin Cenâb-ı Allah tarafından geldiğini anlar. Bu sebepten artık bu güne, yani bayramdan önceki güne de arefe günü adı verilir.

Hz. İbrâhim (a.s.), üçüncü gece de görmüş olduğu rüyayı tekrar görür. Artık bu emrin Allah (c.c) tarafından gelen ilâhi bir emir olduğuna kanaat getirir. İşte bu güne, Kurbanın kesilmesi gününe Kurban bayramı, Kurban kesme günü denilmektedir.

Hz. İbrahim (a.s) böylece büyük bir imtihan ile karşı karşıya kalır. Oğluna, biricik evlâdı İsmail’e bu rüyayı anlatıp düşüncesini sorar. 

Hz. İsmail, babası Hz. İbrahim’e: “Babacığım, emrolunduğun gibi yap; beni kurban et. İnşaallah beni sabredenlerden bulursun, bulacaksın” der.

Bu büyük imtihan da baba ve oğul her ikisi de Allah’ın emrine teslim olup boyun eğerek baba-evlâdını Allah için kurban etmek için, oğul da Rabbinin rızası için canını fedâ etmeye hazır bir durumda ilâhi huzurda vaziyet alırlar. İb¬rahim (a.a.), oğlu İsmail’i (a.s.) alnı yere gelecek şekilde yere yatırır.

O esnada rabbimiz: “Ey İbrâhim! Rüyana sadâkat gösterdin, (gördüğün rüyâyı doğruladın). Gerçek şu ki biz, iyi kimseleri böyle mükâfatlandırırız, şüphesiz bu apaçık bir imtihandı. Biz ona (İbrâhim’e)  oğlunun yerine bedel olarak büyük bir kurbanlık (koç) verdik. İbrâhim’e selâm olsun. Sonradan gelecek, nesiller arasında ona iyi bir ün şöhret bıraktık.” buyurmuştur.

İşte her kurban bayramında biz bu kıssayı tekrar ediyoruz. Hz. İbrahim (a.s)’ın sadakatını, Hz. İsmail (a.s)’ın rabbine teslimiyetini görürken rabbimizin sadakat gösterip teslim olanları nasıl ödüllendirdiğini görmekteyiz.  

Bayramı bu gerçek manasıyla yaşayabilmeyi rabbim bizlere nasip etsin. Hayırlı bayramlar…Komik Sözler


* Acıkan var mı? hayır bizde tatlıkan var....

* Anneme dünya rekorunu kırdım dedim,

 iyi yaptın sana da bir şey dayanmıyor dedi.

* Babam takdir getir bilgisayarını yenileyeceğim dedi, 

Ben de getirdim. Geldi F5’e basıp gitti.

* Ayna benim en iyi dostumdur. Ben ağlarken o asla gülmez.

* Evladım sınav kâğıdına baktım, yazın okunmuyor.

 - Kışın okuyun o zaman hocam.

* Doktora gittim, Ağrı nerede? dedi. 

Doğu Anadolu’da dedim. 

* Hatayı kendinizde aramayın,

 Hatay Akdeniz Bölgesindedir.