Burhan Çocuk Haziran 2015

e-Posta Yazdır PDF

Hoş Geldin Rahmet Ayı


Sevgili arkadaşlar, büyük bir heyecanla beklediğimiz yaz tatili 12 Haziran’da başlıyor. Bir hafta sonra da on bir ay hasretle beklediğimiz Ramazan ayı başlamaktadır. Ramazan, rahmet ayıdır.  Çünkü kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim, bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Kur’an-ı Kerim’de bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen “kadir gecesi”, yine bu ay içinde kutlanır. Ayrıca İslam’ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona “on bir ayın sultanı” denilmiştir. 


Ramazan ayında bir başka heyecan yaşarız. İşlerimizi ibadetlerimize göre ayarlarız. İmsak vaktinde, uykunun yoğun olduğu bir vakitte kalkmak zor olsa da, sahur yapmakla başlayan ibadet aşkı; gün boyu tutulan oruçla rahmete dönüşür. Öyle ki, oruçlunun ağzındaki açlık kokusu; Allah katında misk kokusundan daha değerli sayılır. İftar vakti ise Rabbimizin oruçluya sevaplarını sunduğu andır. Teravih namazıyla devam eden rahmet, ertesi günün sahuruna kalkılmasıyla rahmet döngüsüne dönüşür. Tam bir ay bu rahmet döngüsü devam eder, en son Ramazan Bayramı’yla taclandırılır.


On bir ayda bir gelen bu fırsat kaçar mı? Tabii ki, kaçmaz. Öyleyse şimdiden Ramazan’ı en güzel şekilde değerlendirebilmek için planınızı yapın ve kendinizi bu rahmet ayına hazırlayın. Bu rahmeti kaçırmak istemeyen küçük kardeşlerimizi “Orucu tutabilir miyim?” diye biraz tereddütlü görüyorum. Merak etmeyin. Siz de sahura kalkın, gücünüzün yettiği vakte kadar orucunuzu tutun. Yani “tekne orucu” tutun. Namazlarınızı ve teravih namazını ihmal etmeyin. İnşallah, Rabbimiz sizlere de aynı rahmeti verecektir.   


Neler yapabiliriz, derseniz size biraz ipucu verebilirim: Sahura kalkın, orucunuzu tutun, yaz tatiliyle birlikte başlayan Kur’an kurslarına mutlaka devam edin. Ramazan, Kur’an ayıdır. Kur’an, bu ayda inmiştir.  Kursta okuduklarınızı yeterli bulmayıp evde her gün bir cüz okuyarak Ramazan ayı sonuna kadar bir hatim yapınız. Camilerde okunan mukabeleleri takip ediniz. Peygamber Efendi’mizin: “Oruç bir zırhtır, bir kalkandır. Oruçlu kimse, kötü söz söylemesin. Eğer herhangi bir kimse kendisine sataşırsa ona:  ‘Ben oruçluyum.’ desin.” hadisini unutmayınız.

Şimdiden hayırlı Ramazanlar.Ramazan Manileri


Bu aya hürmet gerek

Nîmete şükür gerek

Mübârek Ramazan’da

Hakka ibâdet gerek.

-----------------------------

Göz aydın hepimize

Mübârek günler bize

On bir ayın sultanı

Hoş geldin evimize

-----------------------------

Hava sıcak terlerim

Birçok mâni derlerim

Davet verdim bu akşam.

Sizleri de beklerim.


Ne uyursun ne uyursun 

Bu uykudan ne bulursun 

Al abdesti kıl namazı 

Cenneti alayı bulursun.
Ses Deneme

Temel köyde imamlık yapmaktadır. İftar saati yaklaşmış. Bütün köylü de oturmuş iftar açmak için ezanı beklemektedir. Temel minareye çıkmış:

- Allahuekber! Allahuekber!

Köylü Temel’in sesini duyunca “Bismillah!” diyip oruçlarını açmış.. 

Biraz sonra minareden Temel’in sesi gelmiş:

- Allahuekber! Allahuekber! Ses deneme 1-2-3! Ses deneme!