Burhan Çocuk Şubat 2015

e-Posta Yazdır PDF

Sevgili öğrenciler,


Yeni bir eğitim öğretim yılına başlamanın heyecanı, yeni öğretmenler ve yeni arkadaşlıklar edinmenin merakıyla başlamış olduğunuz bir eğitim öğretim yılının ilk dönemini tamamlamış bulunuyorsunuz. Göstermiş olduğunuz emeğin karşılığını da not olarak karnede aldınız. 


Bazılarınız notlarına sevinirken bazılarınız da üzülmüş olabilir. Bilmenizi isterim ki; Karnedeki notlarınız; sizin kapasitenizi değil, göstermiş olduğunuz gayreti göstermektedir. Zira değişmeyen tek gerçek şudur ki: çalışan kazanır! Unutmayın ki notlardaki düşüklük çalışmanızdaki ihmalin sonucudur.

Öğrenmenin merkezi beyindir. Beyin yapısı ise çocukta, yetişkinde, dahide ve normal insanda aynıdır. Hiçbir fark yoktur. Yirmi dört saat zaman herkese eşit olarak verildiğine göre bazı kişilerin başarısız olmasının nedeni bu insanların planlı çalışmamasıdır. 

Tatil, eğitime verilen moladır. Bu molada, geçen bir dönemin değerlendirilmesi yapılmalı. Başarılı olduğunuz konularda kendinizi ödüllendirirken eksik olduğunuz konularda ikinci yarıyıl için yeni stratejiler geliştirmeli, ikinci dönemde aynı hatalara düşmemelisiniz. 

Tatili nasıl değerlendirmeli? Tatili arkadaşlarınızla çokça oyun oynayarak, kültürel amaçlı geziler yaparak, dost ve akrabalarınızı ziyaret ederek, hastaları ziyaret ederek, muhtaçlara yardım ederek, çokça kitap okuyarak ve ibadetlerinizi ihmal etmeden geçirmenizi tavsiye ederim.

Sanal ortamdan mümkün oldukça uzak durmanızı öneririm. Teknolojik gelişmeler hayatı kolaylaştırdığı kadar birçok sakıncayı da beraberinde getirmiştir. Amacı dışında ve kontrolsüz kullanıldığında insana ciddi zararlar vermektedir. Telefonlardan internet ağına ulaşımın sağlanmasıyla birlikte internet kullanımında artış gözlenirken internet kullanma yaşı da düşmektedir.  Yetişkin biri için günlük internet kullanımı bir saati geçmemelidir. Uzmanlar tarafından internetin fazla kullanımdan kaynaklı zararlar bilimsel olarak uzmanlar tarafından ortaya konmuştur. Aşırı internet kullanımı özellikle Dikkat eksikliği ve hiper aktivite başta olmak üzere depresyon, sosyal fobi, dürtü kontrol bozukluğu, akademik başarısızlık, fiziksel rahatsızlıklar gibi birçok rahatsızlığa neden olduğu saptanmıştır. Ayrıca istismar, dolandırıcılık gibi davranışlar üzerinde de olumsuz etkisi olmaktadır. 

“İyi bir insan” için kendinizi geliştirmelisiniz. “İki günü eşit olan zarardadır.” hadisinin gereği, her gün bilgi birikiminizi bir önceki günden biraz daha arttırmalısınız. On yıl sonranın yöneticileri sizler olacaksınız. Nasıl bir dünyada yaşamak istiyorsanız kendinizi öyle geliştirin. 

Verimli bir tatil geçirmeniz temennisiyle iyi tatiller.General Electric

Temel askere gitmiş. Mutfakta görevlendirmişler. 

Temel mutfağa her girdiğinde buzdolabına selam veriyormuş.

Bir gün mutfak çavuşu sormuş:

-»Niye buzdolabına selam veriyorsun?»

Temel cevap vermiş:

-»Komitanum üstünde (General Electric) yazayi.»BİLMECELER

1. Dürüm dürüm dürüldüm, kuşak gibi sarıldım; karnımı yardılar, benden dolma yaptılar  

2. Göz İle görülmez, el ile tutulmaz, ondan uzak duranlar hasta olmaz  

3. Yeşil iken al olur, kırmızı iken bal olur; sakın elinde sıkma, iki elin kan olur 

4. Taştandır, demirdendir, yediği hamurdandır, bütün dünyayı doyurur, kendi doymaz, nedendir?

5. Soba başına oturdum, çocuklara soruldum, kimi bildi kimi bilemedi, zihinlere kuruldum 

6. Halamın tek erkek kardeşi benim neyim olur? 

7. Her sözlükte yanlış yazılan sözcük nedir? 

Cevaplar:1.Lahana 2.Mikrop 3.Karpuz 4.Fırın 5.Bilmece 6.Babam 7.Yanlış