Burhan Çocuk Haziran 2014

e-Posta Yazdır PDF

Âmanın Kur’an Okuması


Yoksul bir şeyh, kör bir ihtiyarın evine misafir olur. Evin duvarında asılı duran bir Kur’an vardır. Şeyh bu duruma hayret eder. Çünkü evde kör bir ihtiyardan başka kimse yaşamıyordu. Kendi kendine, ‘’Burada kör bir ihtiyardan başka kimse yok. Bu Kur’an’ı kim okur?’’ diye düşünür. Bu durumu ev sahibine sormak ister fakat uygun olmayacağı fikrine kapılır. Bu işin sebebinin kendiliğinden ortaya çıkıncaya kadar sabretmeye karar verir. 


Bu düşünceyle yatıp uyur. Gece yarısı Kur’an sesiyle yatağından sıçrayıp uyanır. Gördüğü manzara karşısında şaşırır kalır. Kör ihtiyar, Kur’an’ı önüne almış okuyordu. Okuyuşunda en ufak bir yanlış da yoktu. Bir yandan da parmağıyla okuduğu satırı takip ediyordu. Şeyh daha fazla dayanamayarak sordu: ‘’Kör olduğun halde Kur’ân-ı Kerîm’i böyle nasıl okuyabiliyorsun? Parmağınla takip ettiğine göre harfleri görmemen imkânsız.’’ 


Kör ihtiyar, misafir şeyhe tatlı bir tebessümle cevap verir. ‘’Dostum, Allah’ın kudretinin büyüklüğü yanında, benim halimin şaşılacak nesi var? O diledi mi sebepli veya sebepsiz yaratır. Allah’ıma (c.c) yalvardım. 


“Yâ rabbi! Ben Kur’an okumayı, her şeyden çok seviyorum. Kur’an okuduğum zaman gözlerime nur ver. Âyetlerini duraklamadan, yanlışsız okuyabileyim.” Rabbim duamı kabul etti. Ne zaman Kur’an’ı elime alsam, Rabbimin lutfuyla gözlerim açılır. Harfleri görürüm.’’                                MesneviHaydi! Çocuklar Yaz Kursuna 


Sevgili arkadaşlar, okulların tatiline az kaldı. Tatil ile birlikte yeni bir heyecan başlıyor.  Yaz Kur’an Kursları. Okul döneminde ihmal ettiğimiz veya unuttuğumuz dini bilgileri hatırlamak ve yeni bilgiler öğrenmek için Kur’an Kurslarına gideceğiz. Kur’an-ı engüzel şekilde okumayı, tecvidi, ilmihal bilgilerini öğrenmek her müslümana farzdır. Bu yaştan itibaren beş vakit namazı kılmamız gerekir. Namazlarımızı eksiksiz kılabilmek ve diğer ibadetlerimizi tam yapabilmek için bilgiye ihtiyacımız vardır.

Tatil dinlenme değil mi? dediğinizi duyar gibiyim. Tatil; hiçbir iş yapmadan yatmak, oynamak değildir. Oyun da oynayacaksınız ama  dini eğitimi de ihmal etmemeniz gerekir.

Gününüzü planlayın. Oyun saati, kurs saati ve dinlenme saati diye. Zamanı iyi kullanamayanlar zaman yetmediğinden şikayet eder. Zamanı planlarsanız her şeye yetecek kadar zamanınız olur.

Peygamber Efendimiz: “Muhakkak ki Allah, gençliğini Allah’a itaat yolunda harcayan genci sever.” buyurmuştur. İlim öğrenirken aynı zamanda Allah’u Teâlanın sevdiği kul olmak ne büyük mutluluktur. Müjdeler olsun geçliğini ibadetle geçiren gence….Cimri Subaşı’ya Tazı Köpeği

Nasreddin Hoca cimri Subaşı’yı hiç sevmezmiş. 

Bir gün Subaşı, Hoca’ya tazı ısmarlamış.

- Hoca Efendi, senin tanıdığın çoktur. Bana bir tazı bul. 

Tavşan kulaklı, karınca belli olsun. 

Bir kaç gün sonra Hoca, 

tombul bir sokak köpeğinin boynuna ip takıp Subaşı’ya götürmüş.

Subaşı kızmış : 

- Hoca Efendi, ben senden ince belli tazı istedim,

 sen kocaman tombul bir sokak köpeği getirdin! demiş.

- Merak buyurmayın demiş, Hoca. 

Nasıl olsa sizin yanınızda bir aya varmadan tazıya döner.