Burhan Çocuk Aralık 2013

e-Posta Yazdır PDF

Sınav Kaygısı


Sınav kaygısı, öğrencinin sınavla ilişkili çoğu gerçekçi olmayan olumsuz beklentilerinin vermiş olduğu yoğun sıkıntı hissidir. Sorumluluk sahibi olan, bir hedefi olan ve bunun gerçekleşmesi için çaba gösteren her öğrencinin kısmen kaygı duyması doğal ve gereklidir. Çünkü kaygı az miktarda ise kişi üzerinde motivasyon ve performansı arttırıcı etki gösterir. Ama kaygı istenen düzeyin üzerine çıktığında kişinin dikkat, öğrenme, bellek fonksiyonlarını olumsuz etkiler; başarıyı ve motivasyonu düşürür.


Sınav kaygısının sebebi, öğrencinin ya da ailesinin sınava farklı anlamlar yüklemesinden ileri gelmektedir. Aynı sınava giren öğrencilere bakıldığında bazıları çok rahat sınava girerken bazıları heyecandan kalbi yerinden çıkacakmış gibi oluyor, elleri terliyor, karnı ağrıyor veya başka rahatsızlıklar duyuyor. Eğer sınavın kendisi kaygı verici olsaydı o zaman sınava giren bütün öğrenciler bu kaygıyı yaşamaları gerekirdi. Öyleyse sınavın tanımını iyi bilmeliyiz. Sınav: Bireylerin bilgi derecesini anlamak için yapılan yoklama, imtihan, testtir.


Sınav hiçbir zaman kişiliğinizi veya karakterinizi ölçmez. Sınavdan düşük alırsam aileme, arkadaşlarıma ne derim?  Başarılı olursam iyi, başarısız olursam kötü birisiyim gibi düşünceler sınav kaygınızı yükseltir. Oysa sınav, kişiliğin, karakterin ve ahlakın bir değerlendirilmesi değil, bilginizin değerlendirilmesidir. Sınavdan düşük puan almak o kişinin gerekli bilgiyi biriktiremediğine, yüksek puan almak bilgi birikiminin yeterli olduğuna işaret eder.


Sınav kaygısının sebeplerinden biri de sınava yeteri kadar hazırlanmamış olmaktır. Öğrencinin kaygısının, sınav tarihi yaklaştıkça arttığı, konuları yetiştiremediğinden sürekli hayıflandığı görülür. Aslında bu durumda çözüm çok açıktır, son güne bırakmadan planlı şekilde her gün ders çalışmak gerekir.

Hangisini Beslersen O KazanırYaşlı Kızılderili reis kulübesinin önünde torunuyla oturmuş, az ötede birbiriyle boğuşup duran iki köpeği izliyorlardı. Köpeklerden biri beyaz diğeri siyahtı ve on iki yaşındaki çocuk kendini bildi bileli o köpekler dedesinin kulübesi önünde duruyorlardı. Dedesinin sürekli göz önünde tuttuğu iki iri köpekti bunlar. Çocuk, kulübeyi korumak için biri yeterli gözükürken niye ötekinin de olduğunu, hem niye renklerinin siyah ve beyaz olduğunu anlamak istiyordu. O merakla sordu dedesine;


- Dede bu iki köpeği niye hep kulübenin önünde tutuyorsun?

Hem de niye biri siyah diğeri beyaz?


Yaşlı reis, bilgece gülümsedi  torununun sırtını sıvazladı ve:

- Onlar benim için iki simgedir.


Çocuk : Neyin simgesi?

- İyilik ile kötülüğün simgesi. Aynen gördüğün şu iki köpek gibi, iyilik ve kötülük durmadan içimizde mücadele eder. Onları seyrettikçe ben hep bunları düşünürüm. Çocuk, sözün burasında mücadele varsa, kazananı da olmalı diye düşündü ve her çocuğa has bitmeyen sorulara bir yenisini ekledi:

- Peki hangisi kazanır bu mücadeleyi?


Bilge reis, derin bir gülümsemeyle baktı torununa:

- Hangisi mi evlat?


Ben hangisini beslersem o kazanır.
Yorgan Kavgası


Bir gece sabaha karşı Hoca’nın evinin önünde patırtı gürültü ayyuka çıkmış. Hoca bakmış birkaç kişi kıyasıya kavga ediyor. Hemencecik yorgana sarındığı gibi dışarı fırlayıp adamları ayırmaya kalkmış. Kalkmış kalkmasına da herifler kavgayı bırakıp Hoca’nın sırtından yorganı kaptıkları gibi tüymüşler. Hoca otuz iki dişi mızıka çalarak eve dönmüş. Tir tir titreyen Hoca’ya karısı uykulu bir sesle sormuş:


- Kavga ne oldu?

- Ne olsun, demiş Hoca,yorgan gitti, kavga bitti!
MİNİ TEST
1- Peygamberimizin hayatını inceleyen ilmin adı nedir?
a- Hadis b-Siyer
c- Fıkıh d- Tefsir

2- Köle iken Müslüman olan, Efendisi Ümeyye tarafından pek çok işkenceye maruz bırakılan, ilk müezzinimiz kimdir?
a- Ebu Fükeyhe b- Habbab b. Eret
c-Ammar b. Yasir d-Bilal-i Habeşi

3- İlk vahyin geldiği mübarek gece hangisidir?
a- İsra Geces b- Mirac Gecesi
c-Kadir Gecesi d-Berat Gecesi

4- Hz. İbrahim’in yolundan yürüyen ve putlara tapmayan kimselere ne ad verilir?
a- Muhadram b-Hanif
c- Sabii d- Tabiin

5- Peygamberimize şiddetle düşmanlık eden amcası Ebu Leheb hakkında inen sure hangisidir?
a- Zuhruf b- Vakıa
c- Nasr d-Tebbet


Cevaplar: 1-B 2-D 3-C 4-B 5- D