Burhan Çocuk Ekim 2013

e-Posta Yazdır PDF

İKİ KARDEŞ HİKÂYESİ


İki erkek kardeş babalarından kalma çiftlikte birlikte çalışıyorlarmış. Kardeşlerden biri evli ve beş çocuğu varmış. Diğer kardeş ise bekârmış. Her günün sonunda iki erkek kardeş ürünlerini ve kârlarını eşit olarak bölüşürlermiş.


Günün birinde bekâr kardeş şöyle düşünmüş: “Ürünümüzü ve kârımızı eşit olarak bölüşmemiz hiç de adaletli değil. Ben bekârım ve pek fazla ihtiyacım yok. Kardeşimin geniş bir ailesi var. Onun daha fazla ihtiyacı olur.” O günden sonra bekâr olan kardeş her gece evinden çıkıp, bir çuval tahılı gizlice erkek kardeşinin evindeki tahıl deposuna götürmeye başlamış.


Bu arada evli olan kardeş de kendi kendine:  “Ürünümüzü ve kârımızı eşit olarak bölüşmemiz hiç de doğru değil. Ben evliyim, eşim ve çocuklarım var ve yaşlandığım zaman onlar bana bakabilirler. Fakat kardeşim yaşlandığı zaman ona bakacak hiç kimsesi yok. İlerde onun daha fazla ihtiyacı olacak.”


Böylece evli olan kardeş de her gece evinden çıkıp, bir çuval tahılı gizlice erkek kardeşinin tahıl deposuna götürmeye başlar.


İki kardeş yıllarca ne olup bittiğini bir türlü anlayamazlar. Çünkü her ikisinin de deposundaki tahılın miktarı değişmiyordu. Sonra, bir gece iki kardeş gizlice birbirlerinin deposuna tahıl taşırken karşılaşırlar. O anda olan biteni anlarlar. Çuvallarını yere bırakıp sıkı sıkı kucaklaşırlar.


Peygamber Efendimizin (s.a.v), “Sizden biriniz, kendisi için arzu edip istediği şeyi, din kardeşi için de arzu edip istemedikçe, gerçek anlamda iman etmiş olmaz.” hadisindeki hayatın akışında kardeşlik bencilce sadece kendini düşünmek değil başkalarını da düşünmek ve kardeşçe paylaşmaktır gerçeğini sergilemişlerdir.


Telsiz Telefon

Temel bilim adamı iken bir arkeoloji araştırmaları konferansına davet edilir. Amerikalılar anlatmaya başlar; 


-Biz ülkemizde yaptığımız kazılarda 25 metre aşağı indik ve  telefon kabloları bulduk. Öyleyse bizim atalarımız asırlar önce telefon kullanmışlardır.


Sıra Türkiye`ye gelir ve Temel başlar anlatmaya:


-Biz ülkemizde yaptığımız kazılarda 50 metre aşağıya indik ama hiçbir şey bulamadık. Öyleyse bizim atalarımız asırlar önce telsiz telefon kullanmışlardır.Verimli Ders Çalışma Teknikleri


1- Öncelikle ders çalışmaya karar vermek gerekir. İstek gelmesini beklememeli. Çalışmaya karar verdiğiniz an en uygun andır.

2- Çalışılacak ders ve amaç belirlenmeli. Çalışmaya harcanan zaman değil, ne yapıldığı önemlidir. Uzun süre masa başında oturmak verimli çalışmak demek değildir.

3- Çalışma ara verilerek yapıldığı zaman verimli olur. 45 dakikalık çalışma aralarına, on beşer dakikalık dinlenme zamanları koyulmalıdır.

4- Çalışma saatlerini, en iyi öğrendiğiniz, dikkatinizin en iyi olduğu zamanlara göre ayarlayın. Yemekten hemen sonra, yorgun olduğunuz bir zaman ders çalışmak için uygun zaman değildir.

5- Dinlenme; hava almak, su içmek, biraz ev içinde dolaşmak gibi aktiviteleri içerir. Arkadaşlarla telefonda konuşma, TV izleme, uyuma gibi şeyler çalışmaya geri dönmeyi engeller.

6- Ders çalışma sırası da önemlidir. En verimli zamanda daha zorlanılan derslerin çalışılması, benzer derslerin art arda çalışılmayarak araya farklı dersler konulması verimi arttırır.

7- Hafta içi ve hafta sonu için ayrı plan yapılmalıdır. Çünkü iki zaman dilimi çoğunlukla birbirinden farklı aktiviteleri içerir.

13- Ders çalışırken dikkat edilmesi gereken bir nokta da bir dersin nasıl çalışıldığıdır. Bunun en verimli şekli Tekrar-Ödev/Test-Sonraki