Burhan Çocuk Nisan 2013

e-Posta Yazdır PDF

Fazla Tv İzleme ve Bilgisayar Kullanmanın Zararları


Dikkat Eksikliği oluşur

Küçük yaştan itibaren televizyon izlemeye ve bilgisayar kullanmaya başlayan çocuklarda dikkat eksikliği, odaklanamama, başladığı işi sonuçlandıramama, kitap okurken ve ders çalışırken çabuk sıkılma   ve gelişim bozukluğuna bağlı olarak hiperaktivite bozukluğu görülmektedir.


Sosyal Fobi

“Msn, facebook” gibi sanal ortamlarda fazla kalan çocuklar, yüz  yüze arkadaşlıklar kurmakta ilişkilerde sorun yaşamaktadır. Çünkü böyle ortamlarda kişiler gerçek paylaşımda bulunmayıp sahte kişilikler göstermektedir. Böyle ortamlarda kalan çocuklar akran gruplarına girdikleri zaman iletişim kurmakta ve uyum sağlamakta sorun yaşarlar.


Akademik Başarısızlık

Akademik başarı zaman ayırmak, tekrar etmek ve çalışmakla sağlanır. Zamanının çoğunu bu iletişim araçlarına harcayan öğrenciler derslerine zaman ayıramadıklarından başarısız olurlar. 


Olumsuz kişilik kazanma

Filmler, eğitici bir amaç gütmediği için filmin konusu ve kahramanları özenle seçilmiyor. Örnek olarak kitap okumayı özendiren, derslerine çalışarak başarılı olmak isteyen bir öğrenci filmlerin konusu olmuyor. Tam aksine öğrencilere yönelik yapılan filmlerde kopya çeken, asi karakterler çokça kullanılırken, sınıftan çok okulun kantininde zaman geçirilen bir okul görüntüsü veriliyor. İzleyenlerin aldığı mesaj okumak çok da önemli değilmiş.Temel ve Komutan


Temel ve Dursun paraşüt eğitimlerini tamamladıktan sonra ilk atlayışları için havalanırlar. Makul seviyeye geldiklerinde komutanları son kontrolleri yapıp;


- Atladıktan bir süre sonra paraşütün sağ tarafındaki ipi çekin Paraşütleriniz açılacaktır... Şayet açılmazsa hiç telaşa kapılmayın, sol tarafta yedek paraşütün ipi var, onu çekin sorun kalmaz... İndiğinizde sizi bir jeep bekliyor olacak sizi karargaha geri götürecek.


Askerler korkarak da olsa atlamışlar. Heyecanla sağ taraftaki iplerine asılmışlar... Tık yok. Taş gibi düşüyorlar. Hemen sol taraftaki iplere  asılmışlar ama paraşütler yine açılmamış...Temel bunun üzerine bağırmaya başlamış :


- Ula bu komutanun hiçbir deduğu çıkmiy... Hele bir de aşağida jeep yoksa o zaman hesabını soracağum!
Sizde de Beyin Tembelliği Var Mı?

“Birkaç saat TV izlemenin, beyinde oluşturduğu tembelliğin giderilmesi için, bir iki hafta zihin egzersizi yapmak gerekir.”

Prof. Bern Fishner

Yapılan araştırmalar Türkiye’de gençlerin günde ortalama 5 saat tv seyrettiklerini ortaya koymaktadır. Bir saat tv izlemek bile beyinde tembellik oluşturduğuna göre 5 saat tv izleyen bir kişinin beyni ne haldedir, varın siz düşünün.

Peki, şimdi kendimize bakalım. Siz günde kaç saat tv izliyorsunuz? Beyninizi günde ne kadar tembelleştiriyorsunuz? Bu sorulara cevap verirken şöyle dediğinizi işitir gibiyim: Ben aslında eğlenmek, biraz da zaman geçirmek için izliyorum. Beynime zarar vermek için değil.

Doğru, kim bilerek beynine zarar vermek ister ki? Ancak insan farkında olmadan kendine bu kadar zarar veriyor. Zarar bu kadarla bitmiyor. Bu iletişim araçlarının bir başka zararı ise, bağımlılık yapması. Bir alışan bir daha bırakamıyor. Televizyon ve internet karşısında zaman hızlı geçiyor, insan farkına bile varmıyor. Bir bakmışsınız saatler geçmiş, aileniz “Yeter artık kapat şunu!”, “Kapada şu işi yap!” diye sizleri uyardığında “Daha şimdi izlemeye başladım, az daha oynayayım.” diye itiraz ediyorsunuz değil mi? Bu durum sizin, yavaş yavaş bağımlılığa doğru gittiğinizin göstergesidir. İnsan en çok sevdiği bir yiyeceği bile fazla yediğinde bıkarken, tv izledikçe, bilgisayar kullandıkça bağımlılığı artıyor.

Gününüzün kaç saatini bunlara ayırdığınızı merak ediyor musunuz? Öyleyse şöyle bir takip planı yapalım. Öncelikle televizyon izleme ve bilgisayar kullanma saatlerini yazacağınız not defteri alınız. Tv izlemeye başladığınızda saate bakın, izlemeyi bıraktığınızda tekrar saate bakın kaç dakika izlemişsiniz not defterinize yazın. Aynı işlemleri her tv izlemeye oturduğunuzda veya bilgisayara oturduğunuzda yapın, günün sonunda hepsini toplayın. Günümüzün kaç saatini tv ve internete geçirdiğinizi hesaplayın. Bunu tespit ettikten sonra beynimizin normale dönmesi için ne kadar egzersiz yapmanız gerektiğini de hesaplayın.

Bir şey daha hesaplamalıyız. Günlük ibadetlerimize, derslerimize ve kitap okumaya ayırdığımız zaman mı daha fazla yoksa bilgisayar ve tv’na ayırdığımız zaman mı? Eğer ibadetlerimize, derslerimize ve kitap okumaya ayırdığımız zaman daha fazla ise başarı yolunda ilerliyorsunuz demektir. Aksi halde başarısızlık yolunda ilerliyorsunuz kendinizi sorgulayın zamanınızı iyi kullanın.