Burhan Çocuk Mart 2013

e-Posta Yazdır PDF

İnşaatçı Dursun


İnşaatta çalışmakta olan Dursun, 8. kattan yere düşmüş. Bu olayı görenler Dursun’un başına toplanmışlar.


Tam o sırada yolda geçmekte olan Temel kalabalığın neden toplandığını merak ederek, kalabalığa doğru yürümüş.


Kalabalık arasında olayın nasıl olduğunu öğrenmek için, yerde yatan Dursun'a

- Ula hemşerum ne oldi da bu millet burda toplaniy...


Yere düşmenin verdiği acıya rağmen Dursun gayet ciddi bir şekilde: 

- Valla bilmiyrum, pen de şimdi geldim...
Örnek Kişilik

Örnek bir kişilik geliştirebilmeniz için önce kendinizle iyi bir ilişki içerisinde olmanız gerekir. Kendinizle barışık olmanız için önce kendinizi sevmelisiniz sonra da değer yargılarınızı oluşturmanız gerekir. Değer yargıları, davranışlarınızı belirler; dolayısıyla değer yargıları dini değerlerden oluşmalıdır. Çünkü insana değer katan, dini yaşantısı ve güzel ahlakıdır. Kendi değerlerini uygulayamayanlar başkalarını taklit etmeye başlarlar. Karga, kekliği taklit edeyim derken kendi yürüyüşünü unutmuş. Kendi değer yargısını oluşturmayıp başkalarını taklit etmeye çalışanlar, aslında kendi kişiliklerini kaybetmiş olurlar.

Kişi hangi ortamda olursa olsun, doğru davranışlardan asla taviz vermemelidir. Olumsuz davranış gösteren arkadaşlarına uymamalı, hatta onlara da doğru davranışları anlatmalıdır. Peygamber efendimizin şu hadisini örnek alarak iyi bir arkadaş olmalıdır: "Gördüğünüzde size Allah’ı hatırlatan, bilginizi artıran, ilmiyle de size âhireti hatırlatan, sizin için en hayırlı arkadaştır." kişilikli ve iyi bir arkadaş olmanız temennisiyle...Beynimiz mi büyük Bilgisayar mı?

İnsan beyni kaç GB veri depolayabilir ve işlem hızı kaç GHZ dir? Bu soruların cevabına geçmeden önce bilgisayar dilindeki bazı verileri bilmek gerekir. 1 mhz, bilgisayar dilinde saniyede 1 milyon işlem anlamına gelir. Bugün son teknoloji işlemcilere baktığımızda "1024 mhz=1 Ghz" işlemciler olduğunu görüyoruz. Basit bir hesapla 3.4 Ghz işlemcili bir bilgisayarın saniyede kaç milyar işlem yapabileceğini çok kolay hesaplayabiliriz.
1mhz saniyede 1 milyon işlem,1024 mhz(yani 1ghz); saniyede 1.024.000.000 işlem demektir. Bunu 3 ile çarparsak 3 ghz bir işlemcinin saniyede ne kadar işlem yapabileceğini bulabiliriz. Unutmayalım mauseun ekranda bir tam tur dolaşması ortalama 4.000.000.000 işlem gerektirir).

Bu bilgileri insan beynini daha iyi anlayabilmemiz için bir ön hazırlık amacıyla paylaştık. Şimdi insan beynine bakalım. İnsan beyninin işlem hızı saniyede 20 bin trilyon.

- Bugünkü süper bilgisayarlar hızı saniyede 10 ila 100 trilyon civarında.
- Süper bilgisayarlar bugün için insan beynine nazaran 200 ile 2000 defa daha yavaş çalışmaktalar.
- Bizim kullandığımız masa üstü bilgisayarların işlem hızı yaklaşık saniyede 10 milyar.
- İNSAN BEYNİNİN HAFIZA KAPASİTESİ: 200 terabyte (200 000 gigabyte)

Unutmamalı ki bilgisayarı kullandıkça belleği dolmakta, beynimizi kullandıkça daha da gelişmektedir. Rabbimiz insana ne kadar büyüklükte bir bellek vermiş. Tabi insan bunu iyi kullanması gerekir. Bu mükemmel beyni bir bilgisayar kadar kullanıyor ilim, bilgi öğreniyor muyuz, yoksa bu dehayı tembel tembel uyutuyor muyuz? Unutmayın! Öğrendiğimiz her yeni bilgi ve sahip olduğumuz bilgileri kullanmak beynimizi geliştirir. Sahip olduğumuz gücün farkında olalım…