Burhan Çocuk Ekim 2012

e-Posta Yazdır PDF

Arkadaşlar bu sayımızda öldükten sonra ebedi olarak yaşayacağımız cennet hayatından bahsetmek istiyorum. Dünyada güzelliğini kelimelerle anlatamadığımız veya dünyada olmayıp hayalimizdeki güzellikler için Cennet gibi yer, bu olsa ancak Cennet’te olur. deriz. Bu kelimeyi belki çok kullanırız ama gerçekten cennet nimetlerini biliyor muyuz? Öyleyse beraber öğrenelim.


Cennet: Altından ırmaklar akan, elbiseler ipek ve atlastan ( ince ipekten sık dokunmuş düz renkli, sert ve parlak, altın ve gümüş tellerle işlenmiş kumaş cinsi.) olup yeşil renkli, altın ve incilerle bezenmiş haldedir. Cennet’in yemişi ve gölgesi süreklidir, çeşitli meyveler vardır. Cennette acıkmak ve susamak yoktur. Orada canının istediği ve gözlerin hoşlandığı her şey vardır. Bahçeler ve üzüm bağları vardır. Gölgeleri cennette olanların üzerine sarkar, meyveleri de kolayca koparılacak şekildedir. Orada korkmak ve üzülmek yok, sevinmek vardır. Çağlayarak akan sular vardır. Yükseklerde kurulmuş döşekler ve mücevherlerle süslenmiş tahtlar vardır. Cennet sevinç ve neşe yurdudur. Dünya yurdunun aksine orada ne yorulmak, ne meşakkat, ne sıcak, ne de susuzluk vardır. Dünyada benzerini görmediğimiz çeşit çeşit meyveler vardır.

Böyle bir yerde yaşamak istemez misiniz? Kim istemez ki? Üzülmenin olmadığı sadece sevinç ve neşenin olduğu bir yer. Dünyada çok sevdiğimiz kişilerle cennette buluşacağız, orada da beraber olacağız. Çok sevdiğimiz annemiz, babamız, dedemiz, halamız, hocamız, arkadaşımız kim varsa hepsiyle cennette beraber olacağız. Çok sevdiğimiz; ama dünyada görmek şerefine eremediğimiz sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) ile beraber olacağız. Tabi ki herkes böyle bir yerde yaşamak ister; fakat burada yaşayabilmek için yapılması gereken işler vardır. Dört yıl iyi bir lisede okumak için bile sınava girilirken, içinden hiç çıkmayacağımız ve yıllar geçse de nimetlerinden hiçbir şey eksilmeyecek olan bu güzel yurda emek vermeden girebilir mi?


Korkmayın buraya girmek o kadar zor değil. Cennetin sahibi ve rahmeti bol olan rabbimiz buraya nasıl girebileceğimizi bizlere bildirmiştir. Namazlarımızı kılmak, Kur’an okumak ve iyilikte bulunup başkalarına zarar vermemek. İşte bu kadar kolay. Ne dersiniz cennette buluşmaya var mısınız? Bugüne kadar ibadetlerimizde eksiklik olsa bile bugün bizim için bir başlangıç olsun ibadetlerimize ve davranışlarımıza biraz daha dikkat edelim. Rabbim hepimizi cennetinde buluştursun. Amin….


Tuvalete Girerken Okunacak Dua


" Allahümme innî eûzü bike mine'l-hubsi ve'l-habâis.”


( Allah'ım, hususi ve umumi bütün kötülükleri bünyesinde toplayan habislerden sana sığınırım.)


TEKERLEME

1- Bu yoğurdu sarımsaklasak da mı yesek, 

      Sarımsaklamasak da mı yesek.


2- Al şu takatukaları, takatukacıya götür.

     Takatukacı takatukaları takatukalamazsa,

     Takatukaları takatukalatmadan geri getir


Ramazan Topu


Bir gün tilki ormanda tek başına gezerken ağaca asılmış bir parça et görür. Etin yanına yaklaşarak incelemeye başlar ve etin arasına gizlenmiş bir bomba görür. Ete hiç dokunmadan 10-15 metre kenara çekilerek uzanır ve beklemeye başlar. Biraz sonra kurt çıkagelir ve eti görür, şöyle bir sağa sola bakınırken tilkiyi görür ve sorar:

Kurt: -“Eti görmüyor musun?”

Tilki: -“Ben orucum.” der. 

Kurt: -“Ben yiyebilir miyim o zaman?” diye sorar. 

Tilki: -“Buyur ye, afiyet olsun!” der. 

Kurt eti ısırmasıyla bombanın patlaması bir olur ve kurt ağır yaralı bir şekilde 8-10 metre ileriye sürüklenir. 

Tilki bulunduğu yerden kalkarak etin yanına gider ve başlar yemeye. Buna dayanamayan kurt sorar:

Kurt: -“Hani sen oruç tutuyordun?” 

Tilki: -“Top atıldı duymadın mı?” der.