400 Milyon Yetim Bizi Bekliyor

e-Posta Yazdır PDF

UNİCEF rakamlarına göre dünya üzerinde 210 milyon civarı yetim var. Fakat 52 ülke bu rakama dâhil değil. Onlarla birlikte 2015 yılında yetimlerin sayısı 400 milyona ulaşacak. Böyle olursa Çin ve Hindistan’dan sonra dünyanın 3. büyük nüfusu yetimler olacak. En fazla istismara uğrayan kesim… Organ mafyası, fuhuş mafyası, dilenci şebekeleri, savaş ağaları ve misyoner yapılar tarafından istismar ediliyorlar.


Birleşmiş Milletler 20 Kasım (1989) Çocuk  Hakları Günü olarak ilan etti, fakat göstermelik törenlerden öteye geçemiyor. Savaş, işgal, iç savaş ortamları, doğal afetler, kuraklık, yoksulluk, kaza, AİDS gibi yaygın ve devasız hastalıklar, yetimliğin sebebi… 1 milyar nüfuslu Afrika’da 82 milyon yetim var sokakta. Yaşayan çocuk sayısı 100 milyonun üzerinde…  Yetimlerin yarısı sokaklarda yaşıyor, Afrika’da her yıl 2 milyon çocuk yetim kalıyor. Her 15 saniyede bir Afrikalı çocuk yetim kalıyor.


Her gün yetim kalan çocuk sayısı 10 bin civarı… Sadece Irak’ta 5 milyon yetim, 2 milyon dul var. Ülkemize sadece Suriye’den gelen 2 milyon mülteci-yetim var.


Dünya üzerinde 300 bin civarı savaşan çocuk var. Her yıl 2.5 milyon çocuk kaçırılıyor. Kaçıranlar sadece organ ve fuhuş mafyası değil, misyoner örgütler de kaçırıyor.


Her gün 3000 çocuk kaçırılarak fuhşa zorlanıyor. Her gün 40 civarı çocuk, devlet bakımı için gereken yaşı aştığı için sahipsiz kalıyor

Rusya ve Ukrayna’da yetim kalan çocukların %15’i intihar ediyor. %15 hapse giriyor %30’u ise sokakta yaşamak zorunda kalıyor.

Yetim çocukların %60’ı hiç eğitim almamaktadır. Dünyada 85 milyon çocuk tehlikeli işlerde çalıştırılıyor. Her yıl 4 milyon kişi kaçırılıyor, evlat edinme bir sektöre dönüşmüş. Bu çocuklar para karşılığı Avrupa ve Amerika’da satılmakta.


NE YAPILABİLİR?

Sivil toplum kuruluşları yetimlere sahip çıkıyor, yardımcı oluyor fakat taşıma suyla değirmen dönmüyor. Asıl sebep dünyada uygulanan sistemlerdir. 1945’ten sonra dünya iki bloğa ayrıldı; kapitalizm ve komünizm…

Komünizm de fert ve kâr kavramı yoktur. Mülkiyet kavramı da yoktur. Mal ve para toplumundur. Monoton ve robotlaşmış insanlar... Yüce kavramlar ve değer yargıları olmadığı için maneviyat yok.

Kapitalizmde mülkiyet esası var. Kâr sistemi söz konusu… Bunda da maneviyat yok, her şey para…

Küresel sömürücüler hak, adalet ve demokrasi adı altında dünyayı kan gölüne çevirdiler, hepsi İslam coğrafyasında… Ezenler-ezilenler, sömürenler ve sömürülenler, krizler hemen her yerde. Kapitalizm de yıkılacak. Çünkü küfür devam eder, zulüm devam etmez.

İslam ülkeleri Türkiye’nin önderliğinde İslam Birliği’ni acilen kurması gerekiyor. Eğer kapitalizm yıkılırsa yerine korkarız ki Şangay Beşlisi’nin sistemi gelir.

İpi kopan tesbihim, dağılmış tane tane

Acı ama teşbihim hani nerde imame

Taneleri toplayın hak  ipine derleyin

Bir imame bağlayın tevhid gelsin meydane


*Anadolu Gençlik Dergisi Ocak 2015 Sayısında yayınlanmıştır.