Virdlerdeki Fazilet ve Müjdeler -16

e-Posta Yazdır PDF

            Hz. Ebubekir Sıddîk (radiyallahu anh)’den rivayete göre: Rasûlüllah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Herkim namazın peşine selam verdikten sonra şu kelimelerle dua ederse bir melek o kelimeleri yumuşak ve ince bir deri üzerine yazar, mühürler ve kıyamet günü (karşısına çıkarılmak üzere) kaldırır. Allah’u Teâlâ kıyamet günü kulları dirilttiğinde, bir melek (yazılarak mühürlenmiş olan o) kitabe yanında olduğu halde gelir ve “ehli uhûd” (rabbi ile sözleşenler) nerede? Onlara sözleşmeleri verilecektir” diye nida eder. İşte o kilemeler şunlardır:


اَللّٰهُمَّ فَاطِرَ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ عَالِمَ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ، اَلرَّحْمٰنَ الرَّح۪يمَ، اِنّ۪ٓى اَعْهَدُ اِلَيْكَ ف۪ى هٰذِه۪ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا. اَنَّكَ اَنْتَ اللّٰهُ لَٓا اِلٰهَ اِلَّٓا اَنْتَ وَحْدَكَ لَا شَر۪يكَ لَكَ، وَاَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُكَ وَرَسُولُكَ فَلَا تَكِلْن۪ٓى اِلٰى نَفْس۪ى فَاِنَّكَ اِنْ تَكِلْن۪ٓى اِلٰى نَفْس۪ى تُقَرِّبْن۪ى مِنَ الشَّرِّ وَتُبَاعِدْن۪ى مِنَ الْخَيْرِ وَاِنّ۪ى لَٓا اَثِقُ اِلَّا بِرَحْمَتِكَ فَاجْعَلْ رَحْمَتَكَ عَهْدًا ل۪ى تُؤَدّ۪يهِ اِلَىَّ يَوْمَ الْقِيَامَةِ، اِنَّكَ لَا تُخْلِفُ الْم۪يعَادَ.

“Ey Allah’ım! Ey gökleri ve yeri yaratan! Ey ğaybı ve müşahede edileni bilen! Ey rahman ve rahim olan! Şu dünya hayatında sana ahit vererek derim ki: Hiç şüphesiz sen Allah’sın! Senden başka ilah yoktur! Sen teksin! Senin ortağın yoktur! Ve muhakkak ki Muhammed (sallallahu aleyhi vesellem) senin kulun ve rasûlündür! Artık beni nefsime terk etme! Zira, eğer sen beni nefsime terk edersen o beni hayırdan uzaklaştırır ve şerre yaklaştırır. Ben ise senin rahmetinden başkasına güvenmiyorum. Öyleyse rahmetini, kıyamet günü bana verilmek üzere olan bir ahid (söz) eyle. Şüphe yok ki sen vadinden dönmezsin.”1

1. Hakîm et-Tirmizî, Nevâdiru’l-Usûl, 3/179 nr. 929; Süyûtî, ed-Dürru’l-Mensûr 4/510, Âyet: Meryem 83-87; Ali el-Müttakî el-Hindî, Kenzü’l Ummâl, 2/270 nr. 4958; al-Kurtubî, el-Câmi‘u lil-Ahkâm’il-Kur’an, 6/154, Âyet: Meryem 83-87.