Virdlerdeki Fazilet ve Müjdeler -15

e-Posta Yazdır PDF

Hz. Ebû Sa‘îd el-Hudrî (radiyallahu anh)’den rivayete göre: “Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) namazını bitirdiğinde şöyle dua ederdi:

اَللّٰهُمَّ اِنّ۪ى اَسْأَلُكَ بِحَقِّ السَّائِل۪ينَ عَلَيْكَ، فَاِنَّ لِلسَّائِل۪ينَ عَلَيْكَ حَقًّا اَيُّمَا عَبْدٍ اَوْ اَمَةٍ مِنْ أَهْلِ الْبَرِّ وَالْبَحْرِ تَقَبَّلْتَ دَعْوَتَهُمْ، وَاسْتَجَبْتَ دُعَاءَهُمْ اَنْ تُشْرِكَنَا ف۪ى صَالِحِ مَا يَدْعُونَكَ، وَاَنْ تُشْرِكَهُمْ ف۪ى صَالِحِ مَا نَدْعُوكَ، وَاَنْ تُعَافِيَنَا وَاِيَّاهُمْ، وَاَنْ تَقَبَّلَ مِنَّا وَمِنْهُمْ، وَاَنْ تَجَاوَزَ عَنَّا وَعَنْهُمْ، فَاِنَّٓا اٰمَنَّا بِمَٓا أَنْزَلْتَ وَاتَّبَعْنَا الرَّسُولَ، فَاكْتُبْنَا مَعَ الشَّاهِد۪ينَ.

“Ey Allah’ım! Hiç şüphesiz, dualarını kabul ederek icabet eylediğin kadın erkek (sana el açıp, dua ederek) senden isteyen her bir kulunun senin üzerinde hakkı vardır. (Sende hakkı olan) sâilîn’(den olan bu) isteyen kulların hakkı için senden isterim ki: onların yaptığı duaların salih olanlarına bizi, bizim yaptığımız duaların salih olanlarına da onları ortak eyle. Bizlere ve onlara (üzerimizden şerri ve kötülüğü defetmek, maddi ve manevi hastalıklarımıza da şifa vermek suretiyle) afiyetler ihsan eyle. (Yaptığımız her türlü ibadet’ü taatı, hayır ve hasanatı) bizlerden ve onlardan kabul eyle. Bizlerden ve onlardan (bilerek-bilmeyerek işlemiş olduğumuz her türlü hata, günah, isyan ve tuğyanımızı kereminle) geçerek (affeyle). Muhakkak ki bizler, indirmiş olduğun (Kitaba) iman ettik, (bizlere göndermiş olduğun) Rasûle tabi olduk, artık bizleri şahitler ile beraber yaz.” 


Ve buyururdu ki: “Allah’u (Teâlâ)’nın yarattığı kullarından hiçbir kimse bu duayı etmiş olmaz ki, o kul kendi yerinde ve mekanında olduğu halde Allah’u (Teâlâ) onu karada ve denizde yaşayan (bütün) mahlukatının dualarına ortak etmiş olmasın.”