Virdlerdeki Fazilet ve Müjdeler -11

e-Posta Yazdır PDF

Ebû Ümâme (radiyallahu anh)’den rivayete göre, Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) buyurdular ki: “Herkim şu dualarla her farz namazın ardından dua ederse kıyamet gününde o kişiye şefaatim vacip olur.”

اَللّٰهُمَّ اَعْطِ مُحَمَّدًاۨ الْوَس۪يلَةَ وَاجْعَلْهُ فِى الْمُصْطَفَيْنَ مَحَبَّتَهُ وَفِى الْعَالَم۪ينَ دَرَجَتَهُ وَفِى الْمُقَرَّب۪ينَ ذِكْرَ دَارِه۪

“Ey Allah’ım! Muhammed (aleyhisselam)’a vesile (makamını) ver. Seçilmiş kullarının arasına onun sevgisini, âlemler içerisine onun derecesini ve (Allah katında derecesi yüksek olan) mukarreb kullarının arasına onun makamının zikrini koy.”


Muhammed b. Yahya (radiyallahu anh) anlatıyor: “Hz. Ali b. Ebî Tâlib (kerremallahu vechehu) Kabe’yi tavaf ettiği bir ara, Kabe’nin örtüsüne sarılan bir adam gördü, o adam şöyle diyordu:

يَا مَنْ لَا يُشْغِلُهُ سَمْعٌ عَنْ سَمْعٍ، وَيَا مَنْ لَا يُغَلِّطُهُ السَّٓائِلُونَ، يَا مَنْ لَايَتَبَرَّمُ بِاِلْحَاحِ الْمُلِحّ۪ينَ اَذِقْن۪ى بَرْدَ عَفْوِكَ وَحَلَاوَةَ رَحْمَتِكَ

“Ey, bir şeyi işitmek, kendisini, diğerlerini işitmekten alıkoymayan! Ey, isteyenlerin istekleri, kendisini, (kim ne istemişti? kime ne verecektim? gibi) yanıltmayan! Ey, ısrar edenlerin ısrarından bıkıp usanmayan! Affının serinliğini ve rahmetinin halavetini bana tattır.”


- Hz. Ali (kerremallahu vechehu) ona dedi ki: “Ey Allah’ın kulu! Bu nasıl (güzel) bir dua böyle? Adam da:

- “Sen onu işittin mi?” diye sordu. Hz. Ali (kerremallahu vechehu): 

- “Evet” dedi. Adam:

- “Her namazın ardından bu duayı yap. Zira Hızır’ın canı elinde olan zâta yemin olsun ki, eğer senin üzerinde, semadaki yıldızların ve yağmurların, yeryüzündeki taşların ve toprakların adedince günah olsa göz açıp kapamaktan daha hızlı bir şekilde mağfiret olunursun.”