Virdlerdeki Fazilet ve Müjdeler -9

e-Posta Yazdır PDF

Hz. Ebu Ümâme (radiyallahu anh) buyurdu ki: “Rasûlüllah (sallallahu aleyhi vesellem)’e yaklaştığım farz veya nafile her namazın ardından muhakkak onun şu kelimelerle, artırmaksızın veya eksiltmeksizin dua ettiğini işitirdim:

اَللّٰهُمَّ اغْفِرْل۪ى ذُنُوب۪ى وَخَطَايَاىَ كُلَّهَا، اَللّٰهُمَّ اَنْعِشْن۪ى وَاجْبُرْن۪ى وَاهْدِن۪ى لِصَالِحِ الْاَعْمَالِ وَالْاَخْلَاقِ اِنَّهُ لَا يَهْد۪ى لِصَالِحِهَا وَلَا يَصْرِفُ سَيِّئَهَٓا اِلَّٓا اَنْتَ

“Ey Allah’ım! Günah ve hatalarımın tamamını bağışla! Ey Allah’ım! (düştüğüm bu kötü durumlardan) beni kaldır ve yeniden canlandır, (sana itaate) beni mecbur eyle, bani salih amellere ve güzel ahlaka hidayet eyle! Hiç şüphesiz, salih amellere hidayet edecek olan ve kötülerinden çevirecek olan senden başka hiç kimse yoktur.” (Heysemî, Mecmau’z-Zevâid, 20/182, nr. 16933, 16940; Taberânî, el-Mu‘cemu’l-Evsat 5/221, nr. 4439; İbn-i Sünnî, Amelü’l-yevmi ve’l-leyle, nr. 116.)


Enes b. Malik (radiyallahu anh) buyurdu ki; “Rasûlüllah (sallallahu aleyhi vesellem) vefat edinceye kadar benim yerim (namazda) onun tam arkasında iki omuzunun arası (hizası)nda idi. Rasûlüllah (sallallahu aleyhi vesellem) namazdan (selam verip cemaate) döndüğünde:

اَللّٰهُمَّ اجْعَلْ خَيْرَ عُمْر۪ٓى اٰخِرَهُ، وَخَيْرَ عَمَل۪ى خَوَاتِمَهُ، وَاجْعَلْ خَيْرَ اَيَّام۪ى يَوْمَ اَلْقَاكَ

“Ey Allah’ım! Ömrümün en hayırlı anını sonu eyle! Amelimin en hayırlısını sonu(nda rızana kavuşmak) eyle! Günlerimin en hayırlısını sana kavuştuğum gün eyle” diye dua ederdi.” (İbn-i Sünnî, Amelü’l-yevmi ve’l-leyle, nr. 121.)