Virdlerdeki Fazilet ve Müjdeler -8

e-Posta Yazdır PDF

Hz. Muğîre b. Şu‘be (radiyallahu anh)’ın katibi Verrâd’in anlattığına göre: Hz. Muâviye (radiyallahu anh), Hz. Muğîre’ye bir mektup yazarak “Rasûlüllah (sallallahu aleyhi vesellem)’den namazların peşine duyduğun bir şeyi bana yaz” diye istekte bulundu.  

(denildiğine göre: Hz. Muaviye (radiyallahu anh) bu duayı Rasûlüllah (sallallahu aleyhi vesellem)’ den duymuş olmasına rağmen, o zamanlarda Kûfe emiri olan Hz. Muğîre’ye sorması, bunun insanlar tarafından bilinmesini sağlamak ve bu sünneti yaşatmak içindi.  Zaten gelen cevaptan sonra da bunu bir münadi ile insanlara duyurmuş ve yapılmasını emretmiştir.)


Hz. Muğîre (radiyallahu anh)’da ona şunu yazdırdı: “Hiç şüphesiz Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) her namazın peşine şu duayı okurdu:


لَٓااِلٰهَ اِلَّااللّٰهُ وَحْدَهُ لَاشَر۪يكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلٰى كُلِّ شَىْءٍ قَد۪يرٌ. اَللّٰهُمَّ لَامَانِعَ لِمَٓا اَعْطَيْتَ وَلَامُعْطِىَ لِمَا مَنَعْتَ وَلَايَنْفَعُ  ذَا الْجَدِّ مِنْكَ الْجَدُّ


“Allah’tan başka ilah yoktur. O tektir. Ortağı yoktur. Mülk onundur. Bütün övgüler ancak ona aittir. Onun her şeye gücü yeter. Ey Allah’ım! Verdiğine mani olacak, menedip vermediğine de hiçbir verecek yoktur. Zenginlik ve rızka sahib olanlara o zenginlikleri senin katında asla fayda veremez. ” 


Bununla beraber ona şunu da yazdı: “Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) dedikodudan, ısrarla çok soru sormaktan ve malı (lüzumsuz şeylere harcayarak) zayi etmekten men ederdi. Aynı şekilde anne babaya asi olmaktan, kızları diri diri gömmekten, hakları olan şeyleri insanlardan men etmekten ve ihtiyacı olmadığı halde istemekten de alıkoyardı.