el-Esmâ ül-Hüsnâ (2)

e-Posta Yazdır PDF

 Değerli dostlar! Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem)’in bir çok hadis-i şerifinde bizlere, Allah’u Teâlâ hazretlerinin isimleri arasında İsm-i A‘zam’ı olduğunu ve bu isimle Allah’u Teâlâ’ya dua edenlerin dualarına icabet edileceğini ve bu isimle isteyenlerin isteklerinin kendilerine Allah (celle celalühü) tarafından verileceğini bildirmektedir.

 

Hz Enes (radiyallahu anh)’ın anlattığına göre, bir gün Rasûlüllah (sallallahu aleyhi vesellem) mescide girince ve orada namazını bitirmiş dua eden bir adamın şöyle dediğini işitir:


اَللّٰهُمَّ لَا إِلٰهَ إِلَّا أَنْتَ الْمَنَّانُ، بَدِيعُ السَّمَوَاتِ وَالْأَرْضِ، ذَا الْجَلَالِ وَالْإِكْرَامِ.

Bunu duyan Rasûlüllah (sallallahu aleyhi vesellem) buyurur ki: “Siz farkına varabildiniz mi? Bu adam Allah’u Teâlâ’ya ne ile dua etti? Allah’u Teâlâ’ya ism-i a‘zam’ı ile dua etti. O isim öyle bir isimdir ki, onunla dua edilince icabet edilir, onunla istenince verilir.” (Tirmizî, Sünen, nr. 3544)

 

Hz. Büreyde (radiyallahu anh)’den bir başka rivayette ise Rasûlüllah (sallallahu aleyhi vesellem) bir adamı şöyle dua ederken işitir:


اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِأَنَّكَ أَنْتَ اللَّهُ الْأَحَدُ الصَّمَدُ، الَّذِي لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ، وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ

Bunun üzerine buyurur ki: “Muhakkak ki bu kişi ism-i a‘zam ile Allah’u Teâlâ’dan istedi. O öyle bir isimdir ki, kendisiyle istenince verilir, dua edilince icabet edilir.” (İbn-i Mâce, Sünen, nr. 3857)

 

Daha bir çok rivayette farklı farklı isim ve dualar hakkında Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) İsm-i A‘zam müjdesi vermiş ve bu nimetten istifade edebilmemiz için bunları bizlere bildirmiştir.

 

Buradan hareketle, Allah’u Teâlâ hazretlerinin isimlerinden hiçbirisi için kesin olarak “şu ismi azamdır” gibi bir isim belirtilmemiş aksine Esmâ-i Hüsnâ’nın tamamında olabileceği hatta Kur’an-ı Kerimden Ayet’el-Kürsi, Âl-i İmran veya Tâhâ suresindeki bazı ayetlerin de ismi azam olabileceği söylenmiştir.

 


Tamamını yayınlamış olduğumuz bu isimleri ezberleyerek bunlarla rabbimize dua etmek ve belki de ismi azam’a denk gelmek, onunla dua etmiş olmak ümit ve temennisiyle sizleri En Güzel İsimlerin sahibi En Güzele emanet ediyorum.