Cennete İki Yol: Anne Ve Baba

e-Posta Yazdır PDF

İyiliği üç defa anneye yaptıktan sonra sıra babaya gelen Hadisi Şerif’i dikkate aldığımızda üç babanın bir anne yaptığını anlamamız matematik problemlerinin en basiti olarak önümüzde durmaktadır veya Allah’ın merhametinin tasvir edildiği Hadisi Şeriflerde anne figürünün kullanılması anneyi nereye oturtmamız gerektiğini göstermektedir. Ömer r.a. rivayetle Bir savaş sonrasıydı. Esirler arasında çocuğundan ayrı düşmüş bir kadın da vardı. Kadıncağız çocuğuna olan özlemini gidermek için gördüğü her çocuğu kucaklıyor, bağrına basıyor ve emziriyordu. Resûlullah sallallâhu aleyhi vesellem çevresindekilere:


- “Bu kadının kendi çocuğunu ateşe atacağına ihtimal veriyor musunuz?” diye sordu. 


- “Asla, atmaz” dediler. Bunun üzerine Resûlullah sallallâhu aleyhi vesellem,

- ”İşte Allahu Teâlâ kullarına bu kadının yavrusuna olan şefkatinden daha merhametlidir.” buyurdu. (Buhari, Edeb 19, Müslim, Tevbe 22.) 

Anne, sırat köprüsünün engellerindendir.

Anne, giymeden giydiren, yemeden yedirendir.

Anne, geceler boyu uykusuzluğunu gündüz kalbine gömendir.

Anne, başucu bekçisi, ekşimeyen sütün sahibi, ağlatmayan ama ağlayabilendir.

Anne, merhamet timsali ve cennetin ayaklar altına serildiği yerin sahibidir.

Anne, cennetimiz veya cehennemimizdir.

Anne, varlık sebebimiz, gönüllü hizmetçimiz, akıl hocamız, yolumuzu gözleyenimizdir.

Anne, en çok sevdiğimiz yemeği bilen, uyuyup uyumadığımızı bir bakışta anlayan, kardeş kavgalarına son mührü vuran ve kokusunu kimsede bulamadığımızdır.

Anne, nazımızın geçtiğidir.

Anne, para biriktirdiğimiz bankamız, çocuklarımızı emanet ettiğimiz kreşimiz, yıldırım çarpmaları sırasındaki sığınağımızdır.

Anne, yaptığı yemekler yüzünden şişmanlama nedenimiz, diyetlerimizin düşmanıdır.

Anne, en iyi arkadaşımız, gelin-kaynana figürlerinin baş aktörü, evin iç işleri bakanıdır.

Anne, annedir işte. Daha söze gerek yok.


Anne böyle iken baba ondan aşağı değildir elbette. Evet, babalar anneler gibi dokuz ay karnında taşımıyor. Evet, babalar doğum yapmıyor, emzirmiyor. Ama bütün peygamberler babadır be azizim. Bu bile yetmez mi, babalığın ne kadar önemli olduğunu anlamamız için.

Baba, evin denge unsurudur. Çok üzülenler onda huzura erer. Çok laçkalaşanlar onda ciddiyeti bulur.

Baba, yetimlik gibi Allah katında değeri büyük olan bir olgunun üzerinde tahakkuk ettiği etmendir.

Baba, güvendiğimiz dağ ve üstün yetenekleri olduğunu düşündüğümüz süper kahramanımızdır.

Baba, erkek çocuklar için örnek, kız çocuklar için anneden kaçış noktasıdır.

Baba, son limandır. Bütün yüklerin boşaltıldığı son limanımızdır.

Baba, hiçbir çaba harcamadan malına ortak olduğumuzdur.

Baba, gülmesi dünyalar, kızması dünyalar olan yiğittir.


Anne bu, baba bu iken sence onların hakları ne olur kardeşim. Tabi ki imandan sonraki en büyük haklara sahiptirler. (En’am Suresi/151. Ayeti Kerime- De ki: Gelin Rabbinizin size neleri haram kıldığını okuyayım: O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın, ana-babaya iyilik edin…)


Yani kardeşim iman ettin yaşın buluğa ermedi ise namaz kılmaya bilirsin ama anne babanı ihmal edemezsin. Yaşın 10 olduğu için oruç tutmuyor olabilirsin ama annen su istediğinde getireceksin, baban paspas ol dediğinde olacaksın. Zengin olmadığın için Hacca gidemeyebilirsin bu kez tavafını anne-babanın etrafında pervane olarak yapacaksın. Zekâtı konuşmuyorum bile. Onlara zekât düşmez azizim neden biliyor musun? Çünkü senin malın senin değil onların be azizim. Sen var düşün anne kim baba kim?


Ama düşünürken şunu da unutma: Hangi maddeden meydana geldiğini ve ilk geldiğin yeri unutma. Ama hiç unutma. Bu dünyada ki ilk ikametgâhını unutma. Bir gün olurda burun kıvırmaya çalışırsan annene babana bunları hatırla.