Şaşı Bakıp Şaşı Gördüklerimiz

e-Posta Yazdır PDF

1- Resulullah sallallahu aleyhi vesellem asırlar önce helak olmuş kavimlerin yerlerinden geçerken hızlı olunması talimatını verdiği halde biz günümüzde yaşayanlar olarak Allah’a isyan olunan ortamlarda nasıl oturuyoruz? Veya isyan halinde olan insanlarla nasıl oturuyoruz? Hırsızlık yapmış biriyle oturmamaya özen gösteren bizler faiz yiyen biriyle oturmayı neden yanlış olarak görmüyoruz? Mesture olmayan biriyle nasıl oluyor da kahkahalar atabiliyoruz.


2- Zinanın faiz kadar faizinde zina kadar günah olduğunu bildiğimiz halde zina yapan karımızı veya kocamızı boşanmaya yeltendiğimiz halde faize bulaşmış karımızı veya kocamızı boşanmaya yeltenmememizi ne ile izah edeceğiz? Hatta daha acısı bu konuda eşlerin birbirini teşvik etmesi ve faize bulaşması bize neyi gösteriyor?


3- Suç işlemiş birinin hapishaneye yine onun gibi veya ondan daha fazla suç işlemişlerin arasına konularak ıslah olabileceğini aklımız alıyor mu? Asr-ı saadette suç işleyenlerin neden mescid de hapsedildiğini şimdi daha iyi anlayabiliyor muyuz? Kötülükten kurtulmak kötülerden kurtulmakla olur. Yüz adamı öldüren adama âlimin tavsiyesinin köyünü değiştirmesi olduğunu unutmayalım. Kötülerle bulunmakta bir kötülük değil midir?


4- Eskiden filozoflar gibi düşünüp halk anlasın diye ninelerimiz gibi konuşulduğu halde bugün ninelerimiz gibi düşünüp filozoflar gibi konuşmaya çalışmamız cahilliğimizin izharı değil midir? İletişim çağında iletişimsiz, bilgi çağında bilgisiz olduğumuz hayatımızdan okunmuyor mu sanıyoruz?


5- Âlimlerin etliye sütlüye karışmadığı devirlerden, et ile sütü birbirine karıştırdıkları devirlere gelmiş olmamız felaketin eşiğinde olduğumuzun bir göstergesi değil midir? İki kitap okumuş birinin ve bir Arap ülkesinde iki ay geçirmiş birinin o konferans senin bu konferans senin dolaşmasında ki afeti hesaba katmıyorum bile.


6- İki sınıfın düzelmesiyle bu ümmetin düzeleceğini bize haber veren Peygamber aleyhisselam’a rağmen biz neden hala ümera ve ulema sınıfına yatırım yapmıyoruz? Medresesiz ve amir yetiştirecek kurumlarımız olmadan daha ne kadar ilerleyeceğimizi zannediyoruz?


7- Cuma namazının kılınıp kılınmayacağı üzerine kafa yoran kişilerin Cuma namazının ilk şartlarından olan halife için bir çaba sarf etmemelerini ne ile yorumlamalıyız? Bir kandırılmışlık mı yoksa bir ikiyüzlülük mü söz konusu?


8- Her gün bedava bizi ısıtan ve ışıldatan güneş nimetini bile beğenmemenin alt yapısını oluşturan ‘’bugün çok sıcak’’ cümlesi aslında insanoğlunun çok cedelleşmeye meyilli olduğunun göstergesi değil mi veya şükürsüzlüğüne? Sadece bu da değil soğuk olduğunda da aynı cümlenin kurulması da şeytanın bizim kulağımıza çaldığı fısıltılardandır. Merkez Efendi’nin şeyhine verdiği cevabı her daim aklımızda tutmamız gerekmez mi? “Her şey tamda olması gibi’’.

9- Kıraathane dediğimiz yerlerin kıraatten uzak olarak işletilmesine mi üzülmeli yoksa kıraathane diye anılmasına mı? Namazın farzlarında biri olan kıraatin geldiği duruma daha ne kadar sessiz kalacağız?


10- Devleti temsil ettiğini söyleyip giyim ve kıyafetin o şekilde olmasını savunanlar acaba bu dünyada devletten daha büyük olan Allah’ı da temsil ettiklerini ve Resulullah sallallahu aleyhi vesellem’in de ümmeti olduklarını neden unutuyorlar? Devleti temsil ettiğimizden daha fazla onları temsil etmemiz gerekmez mi?


11- Toplum tarafından şahsiyetli kadın olarak bilinmenin yine kadının kendi elinde olduğunu ne zaman anlayacağız? Her çağırana gitmezsek, her bakana görünmezsek, incilerin okyanusların derinliklerde olduğunu ve bizimde bir inci kadar kıymetli olduğumuzu bilirsek şahsiyet inşası yavaş yavaş başlıyordur.


12- Nasıl ki bir gemi bayrağını taşıdığı ülkeyi temsil ediyor ise Müm’in kadının da Peygamber sallallahu aleyhi vesellem’i temsil ettiğini ve onunda bayrağının tesettür olduğunu unutmayalım. Ama tesettür deyince teberrüc aklımıza gelmesin. Giyinmiş çıplak olmak başlı başına beladır.


13- Müm’in kadının şahsiyet basamakları şunlardır:


- Kocaya itaat etmek

- Tesettürü tam anlamıyla ifa etmek

- Az konuşup, az gülmek

- Hakkı müdafaa noktasında Ömer kesilmek

- Her doğurduğunu Allah’a adamak

- Sabra sabır çektirecek kadar sabrı kuşanmak

- Değil kendisine yabancı göz değmesi kendi gözlerini bir yabancıya değdirmemek


14- Üstadın dediği gibi adamlık cinsiyet değil şahsiyet meselesidir. Kadınlardan da şahsiyeti inşa edilmiş kim varsa Ahzab süresi 23. Ayet kapsamına girmektedir.