GÖNÜL DÜNYAMIZA TEŞRİF EDEN SEVGİLİ

e-Posta Yazdır PDF

Çarşamba akşamı Peygamber Efendimizin dünyaya teşriflerini kutladık. O(sav)’nun kutlu  doğumuyla neşelendik. Siyer kitaplarından Efendimizin mevlidini okurken  bir soru aklıma takıldı. Efendimizin dünyaya geldiği gece gökyüzünde, yeryüzünde müthiş değişiklikler, inanılmaz olaylar vuku buldu. Peygamberimiz doğduğu o gece, o güne kadar görülmemiş Ahmed isminde bir yıldız peyda oldu, Kisra sarayının on dört sütunu yerle bir oldu, Kabe’nin içindeki putlar yıkıldı, bin seneden beri yanmakta olan Mecusilerin ateşi o gece söndü. Takdis edilen Save Gölü kurudu, Semave vadisi taşan sular altında kaldı. Doğuda ve batıda büyük  bir nur görüldü.

Bunca olağanüstü hal yaşanırken benim dünyamda da değişiklikler olmalıydı. Peki; Efendimiz benim gönül dünyama doğduğu gece gönül dünyamda neleri değiştirdi?


Peygamberimiz’in sünnetleri Ahmed yıldızı gibi parladı mı gönül dünyamda? Sağ elle yemek, suyu oturarak içmek vb. sünnetlerini kastetmiyorum. Muhammedü’l- Emin olmak, yalansız olmak, kimseyi kırmamak, hoşgörülü olmak, borç vermek vb. sıfatlarını gönül dünyamda bir yıldız gibi parlatabildim mi?


Doğduğum andan itibaren gönlümde tohumu bulunan İhtiras, şehvet, hırs, makam, para gibi ateşleri alevlendirdim mi yoksa O (sav)’nun kalbime doğduğu andan itibaren o ateşleri söndürebildim mi?


Kalp, Kabe’dir, Allah’ın evidir. Gönül Kabem’e yerleştirdiğim evlat, ana baba, eşya, patron, eş, elalem gibi putları yıkabildim mi? Yaşadığım olaylarda, alacağım kararlarda acaba Allah ve Rasulü bu konuda ne der mi dedim yoksa eşim ne der, patronum ne der, elalem ne der mi dedim?


Mecusilerin geleneksel ayinlerini yaptığı kutsal yer olan Save Gölü’nün kurumasıyla zenginliğinden ve makamından dolayı kutsal saydığımız kişiler gönül dünyamda gerçek yerini aldılar mı?

Yıllardır kurumuş olan Semave vadisi’nin o gece sularla dolmasıyla; kurumuş olan gönlümü, zikir çekerek, gözyaşı dökerek O’nun nuruyla doldurabildim mi?


O (sav) doğduğunda doğuda ve batıda görülen nur benim kalbimin en ince noktasından başlayarak bedenimdeki bütün hücrelerimi aydınlatabildi mi?


Bir şey ya vardır, ya yoktur. Hem var hem yok olamaz. Ya Efendimiz gönül dünyama teşrif etmedi. Biz O’nu sadece sözde çok seviyor, O’na itaate gelince kulaklarımızı tıkıyoruz. Ya da teşrif etti de O (sav), dünyaya gelirken yaşanan olaylar gönül dünyamda da gerçekleşti. Peygamberler bulundukları yerleri değiştirir ve düzeltirler. Gönül alemine Efendimiz’in doğup yerleşmesini istiyorsak gönül dünyamızı değiştirmeye, geliştirmeye ihtiyacımız var demektir.  Sözlerimi bir berceste ile bitirmek istiyorum.


Sür çıkar ağyarı dilden ta tecelli ede Hak


Padişah konmaz saraya hane mamur      olmadan


(Cenab-ı Hakk’ın nurunun, nur-u Muhammedinin gönlünde inkışaf etmesini istiyorsan, Cenab-ı Hak’tan gayrısını gönülden çıkaracaksın çünkü Padişah tam manasıyla imar edilmeyen sarayına girmez. )